Podmíněné propuštění z doživotního trestu je možné až po dvaceti letech
Kriminalita v České republice meziročně klesá, násilných trestných činů nepřibývá. Veřejnost si mnohdy myslí něco jiného, za což podle doc. Filip Ščerby z Právnické fakulty Univerzity Palackého můžou většinou sdělovací prostředky.
Násilná kriminalita má mnoho různých forem. Vedle vražd nebo těžkých ublížení na zdraví k ní patří i činy, při kterých je násilí prostředkem k dosažení nějakého cíle, jako je třeba loupež, vydírání, sexuální nátlak, znásilnění. Řadíme sem ale i výtržnictví, týrání svěřené osoby nebo obchodování s lidmi.
Nejčastějším typem vraždy jsou vraždy v afektu, kdy si pachatel čin nerozmýšlí. Spáchá ho v hádce, nejčastěji pod vlivem alkoholu, a obvykle svou oběť zná. Zákon trestá odnětím svobody od deseti do osmnácti let, většinou se ale pohybuje u dolní hranice. V těch nejzávažnějších případech, kdy někdo zabije opakovaně, případně jsou oběťmi děti nebo jde o zabití zvlášť trýznivým způsobem, tam přichází v úvahu trest výjimečný, třeba i doživotí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.