Nebojte se krachu cestovní kanceláře. V platnost vstupuje novela zákona o cestovním ruchu

26. červen 2018
Právní poradna

Dříve klienti dostali po krachu cestovní kanceláře odškodnění jen do výše jejího pojištění. „Teď bude náhrada plná, v souladu se směrnicemi EU,“ vysvětluje Jan Hejtmánek.

Novela zákona o cestovním ruchu vstupuje v platnost 1. července. Všechny cestovní kanceláře budou nově z každého prodaného zájezdu přispívat malou částkou do tzv. garančního fondu, ze kterého se potom budou doplácet peníze nad rámec pojistného plnění. „Cestovky si stěžují, že ty prosperující budou doplácet na ty, které fungují špatně. Ale na prvním místě je vždy ochrana klienta,“ zdůrazňuje šumperský právník.

Nebojte se reklamovat nedostatky své dovolené, v mnoha případech máte právo na odškodnění. U České obchodní inspekce je možné už dva roky vést mimosoudní řešení sporu, což je alternativa k tomu soudnímu. „Jde o bezplatnou službu, se kterou mám velmi dobré zkušenosti,“ říká Jan Hejtmánek z SOS-Asociace.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.