Pokud se chcete učit, je nutné mít otevřenou mysl, důvěru v učitele a pokoru, říká česká buddhistická mniška Bhikkhunī Visuddhi

Buddhistická mniška ctihodná Bhikkhunī Visuddhi
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Buddhistická mniška ctihodná Bhikkhunī Visuddhi

Ve všech společnostech je  nepřehlédnutelná. V té západní pro tradiční mnišskou oranžovou róbu, která je 2500 let stále stejná a oholenou hlavu, v té východní je v centru pozornosti ze znalosti a úcty tamních lidí k tradicím. 

Je asi přirozené, že člověk, který dojde až tak daleko, se ve svém začátku zajímá o mnoho věcí, již proto, aby si opravdu ujasnil své priority. Ctihodná Visuddhi praktikovala jógu, zajímala se o léčitelství, blízká jí byla alternativní medicína, čínská medicína, ajurvéda. Jednoho dne si však každý z nás uvědomí, že pro svou skutečnou touhu a naplnění, je nutné podstoupit více, abychom mohli zrealizovat, proč jsme se narodili, jako kdybychom měli uzavřít kruh – pocítila odhodlání a nutnost odejít do bezdomoví a dovršit tak svou skutečnou praxi. V té době se již plně učila Dhammu (Buddhovo učení) a tak vnímala velkou odpovědnost a potřebu v tomto směru na sobě více pracovat.

Chtěla bych se zeptat na minulost jejího života, ale ctím pravidlo, neptat se mnichů a mnišek na to, co již bylo. Z principu ochrany, aby nedocházelo k posuzování, co člověk dělal v minulosti. Jakmile oblečete roucho, není důležité vaše kastovní zařazení. Není už důležitá žádná spojitost s dobou, kterou nelze změnit. O současnosti, o životě v řádu i o štěstí a utrpení ale řeč bude. Poslechněte si celý rozhovor s jedinou buddhistickou mniškou v Česku, Bhikuní Visuddhi.