Povodně na Jesenicku nabouraly provoz některých firem a podnikatelů. Jak je to s peněžní podporou?
Povodeň, která zasáhla před necelým měsícem hlavně severní část našeho kraje, tedy Šumpersko a Jesenicko, zanechala za sebou zničené byty, domy, školy, sportoviště, silnice, koleje, rozvody vody, elektřiny či plynu, ale třeba také poničené firmy. Někteří podnikatelé na Jesenicku měli štěstí a velká voda se jim vyhnula, jiné živel neminul.
Mnozí podnikatelé a zástupci firem na Jesenicku následky živelné pohromy stále řeší a ještě dlouho řešit budou. Rozvodněné toky na Jesenicku kromě obydlí neušetřily provozovny podnikatelů, obchody, sklady ani výrobní haly.
Povodeň se prohnala třeba i výrobním areálem společnosti Fenix Group z Jeseníku, která se specializuje na výrobu topidel. Podle předsedy správní rady Cyrila Svozila mladšího se škody vyšplhaly na desítky milionů korun a výroba v části závodu je pořád hodně omezená.
O rubrice
Zpravodajsko-publicistická diskuse na téma, které hýbe regionem. O tom je každou středu odpoledne rubrika s názvem O čem se mluví. Moderátorka pořadu Zora Ježková společně s redaktorem/redaktorkou a hostem/hosty rozeberou aktuální téma, o kterém se mluví v Olomouckém kraji či v některé obci, městě nebo regionu.
„Řeka Staříč se vylila na několika místech a zaplavila nám velmi citlivou část naší výroby, což je kovovýroba, kde je plně robotizovaná linka. Nateklo tam zhruba metr vody a výrobní linku nám to významně poničilo. Jednáme s pojišťovnami, škody vyčíslené nemáme, ale budou to možná až stamiliony,“ uvedl Svozil.
Povodně se nevyhnuly ani menším podnikům, o živobytí tak ze dne na den přišla spousta živnostníků a drobných podnikatelů na Jesenicku. Třeba Kamile Kirjakovské voda kompletně vyplavila zverimex v Jeseníku. Podnikatelka přišla o zvířata i o veškeré vybavení obchodu.
Čtěte také
„Byla to velká terária, ubikace na ptáky, mrazáky, lednice. Všechno pryč. Bohužel jsme zjistili, že jsme pojištěni na všechny živelné katastrofy kromě povodně. Prý je to jiná kolonka. Poprvé v životě jsem se proto rozhodla obrátit na lidi, takže jsme udělali transparentní účet,“ uvádí Kirjakovská.
Zhorší se situace s nezaměstnaností?
Právě na Jesenicku může mít taková rána pro místní firmy a podnikatele velké dopady. Jde totiž dlouhodobě o jeden z regionů s nejvyšší nezaměstnaností v rámci Olomouckého kraje, ale i celorepublikově. A podle analytika úřadu práce pro Olomoucký kraj Jaroslava Mikšaníka se předpokládat, že kvůli následkům povodní se tam situace ještě zhorší.
Jak konkrétně bude vypadat vládou schválená pomoc pro firmy zasažené povodněmi? Co na tuto podporu říkají zástupci firem? I na to odpovídala reportérka Jana Beránková.
V rubrice O čem se mluví hovořil také Josef Ťulpík, předseda Okresní hospodářské komory. Odpovídal mimo jiné na tyto otázky:
Jak a koho nejvíce postihly povodně v regionu a jsou už škody vyčíslené?
Má informace o tom, že by někdo z podnikatelů v regionu chtěl ukončit svou činnost, protože následky povodní pro něj byly likvidační?
Povedlo se už některým z postižených podnikatelů na Jesenicku obnovit provoz a co jsou momentálně největší potíže?
Poslechněte si další díl zpravodajsko-publicistické rubriky O čem se mluví.
Související
-
Povodeň jim vzala plány na dětský pokoj. Teď nastávající rodiče z České Vsi řeší střechu nad hlavou
Povodeň rozdělila Českou Ves a zničila většinu domů. Manželé Dudovi přišli o zrekonstruovaný domek. Místo příprav na narození dítěte teď zachraňují to, co z něj zbylo.
-
Armáda na Jesenicku staví provizorní mosty. Je to jako Lego pro velké kluky, říkají vojáci
Vojáci v Bělé pod Pradědem na Jesenicku začali stavět provizorní most přes Šumný potok. Nahradí ten kamenný, který v polovině září strhla povodeň.
-
Voda způsobila v Hanušovicích škody za 100 milionů. Jak se tam lidé s následky povodní vypořádávají?
Dva týdny poté, co Hanušovice zalila rozvodněná Morava, se lidé postupně vrací do normálního života. Velká voda ve městě způsobila škody téměř za 100 milionů korun.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.