Poznáme vůbec nějak nemocnou slinivku?  A na koho cílí screening karcinomu pankreatu?

19. září 2024

Jako řadu dalších orgánů, také pankreas může postihnout diagnóza zhoubná i nezhoubná.

Zjednodušeně řečeno, potká-li nás například akutní zánět slinivky, pankreatitida, velmi pravděpodobně a velmi citelně jej poznáme. Naproti tomu stavy zhoubné, maligní jsou častokrát po delší dobu němé, bezpříznakové. 

A to je hlavní záludnost: maligní, zhoubné onemocnění se může tiše rozvíjet poměrně dlouhou dobu. Přijít na něj můžeme, až když je zle pacientovi. A zejména zle s pacientem v pokročilém stádiu diagnózy.

Lékařská věda včetně světových kapacit proto, zdá se, musí často rezignovat a konstatovat své velmi omezené možnosti pomoci. Pacientova prognóza nebývá dobrá.

„Prsní“ BRCA geny, lipidy a rodinná anamnéza

Je tedy nesmírně významné, pokud se odborníci, jako třeba ti v Olomouci či v Pardubicích snaží jednak nalézt souvislosti s jinými diagnózami a stavy, případně cíleně vybírat kandidáty na speciální endoskopické vyšetření a zobrazení jinak úporně se skrývající slinivky.

Také na cílený screening kandidátů s rodinnou i genetickou zátěží, stejně jako na významnou studii jsme se ptali gastroenterologa Ondřeje Urbana.

Pořad Apatyka poslouchejte a zapojte se do něj svými dotazy každý čtvrtek od 10:04. Záznam si následně můžete poslechnout ZDE na webu.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Související