Před lety byl u Nicholase Wintona na šálek čaje. Měl jsem tu čest říkat mu Nicky, vzpomíná Jan Krejčí

Sir Nicholas Winton, světoznámá osobnost, která zachránila 669 dětí z okupovaného Československa. Možnost setkat se s ním osobně měl předlety Jan Krejčí z Olomouce.

1. února 2024 vstupuje do českých kin film „Jeden život“ o muži, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí před nacisty, když zorganizoval transporty z tehdy okupovaného Československa do Anglie. Byl to sir Nicholas Winton.

Považovat jej za přítele a říkat mu za jeho života „Nicky“ měl tu výsadu Jan Krejčí. Sekretář a nastupující prezident Rotary clubu Olomouc, milovník a ctitel Hané, hanácké tradice, řeči a folklóru, tanečník hanáckých lidových tanců i řečník a překladatel knih do hanáčtiny.

Jan Krejčí říká: „Máme–li v životě to velké štěstí, že se setkáme a blíže seznámíme s člověkem, jehož činy v dobrém slova smyslu přesahují nejen jeho osobnost, rodinu, hranice místa, kde žije, ale dokonce i hranice mezinárodní, pak nás takové setkání ovlivní na celý život.“

Při vzpomínce na vzácného přítele, sira Nicholase Wintona, napsal: „Osobně se zavazuji, že budu konat v duchu tvého hesla: Nikoliv co svět může udělat pro mě, ale co já mohu udělat pro to, aby byl svět lepší…S úctou Jan.“

Poslechněte si příběh o pomáhání, o lásce k bližnímu a o setkání se sirem Nicholasem Wintonem. Jan Krejčí byl hostem ve studiu Českého rozhlasu Olomouc.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související