Předcházet nádorovým onemocněním pomáhá Ambulance preventivní onkologie FN Olomouc

27. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Vlastislav Šrámek

V Ambulanci preventivní onkologie se zaměřují hlavně na primární a sekundární prevenci - na správný životní styl, dodržování všech zásad zdravé výživy s dostatkem pohybu i odpočinku a pak také na zjišťování přednádorových a počínajících nádorových stavů.

Nádorová onemocnění jsou velmi častá, je to mj. proto, že populace stárne a prodlužuje se lidský věk. Organizmus je delší dobu vystavený rizikovým faktorům. 

Čím dříve se zjistí nádorový stav, výrazně stoupá možnost vyléčení choroby. „V běžných ambulantních provozech onkologické kliniky na prevenci není dostatek času, proto jsme ji soustředili do ambulance preventivní onkologie“ vysvětluje MUDr. Vlastislav Šrámek.

Součástí prohlídky je odběr krve s vyšetřením vybraných nádorových markerů z krevního vzorku a stolice na skryté krvácení, natočení klidového EKG, měření pulzu a tlaku, rentgen plic, ultrazvuk břicha a u žen prsů a u mužů varlat.

V rámci klinického vyšetření MUDr. Šrámek seznamuje pacienty s možnostmi provádění samovyšetření.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...