Předkové byli starostové a mecenáši na Hané. Říká Martin Kašpar

Vzpomíná na osobnosti z linie Kašparů, kteří starostovali v Těšeticích a Vojnicích. Jak to Martin Kašpar zjistil?

Zajímá se o genealogii a historii. Svůj rodinný strom má na šesti metrech papíru. Nejstarší předek, o kterém ví, se narodil v roce 1646. A po svých předcích pátrá dál už devátým rokem a naráží přitom na nejedno tajemství.

Stal se také kronikářem Těšetic, a protože má blízký vztah k Náměšti na Hané a okolí, nenechalo ho před lety chladným rozhodnutí zbourat historickou nádražní budovu v Náměšti. Proto inicioval založení spolku Nádraží Náměšť, který bojuje za zachování historické nádražní budovy a její nové využití.

Nahlédněte do starých kronik a tajemných příběhů, poslechněte si, jak vypadala typická hanácká vesnice a hanácký grunt a kde v dnešní době ještě najdeme zachované žudry. Poslechněte si rozhovor s genealogem a kronikářem Martinem Kašparem.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.