Při zakládání nové zahrady dobře plánujte, upozorňuje odborník z Českého zahrádkářského svazu
Odborník Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu navíc dodává: „Zasaďte to, čemu se ve vaší oblasti a na konkrétním místě dle podmínek bude dařit nejlépe a pomozte tak posílit místní produkci ovoce a zeleniny,“ uvádí.
Letos z české krajiny zmizí deset procent ovocných sadů a pět procent ploch se zeleninou. Přitom vyvážený jídelníček by měl obsahovat kolem půl kilogramu ovoce a zeleniny každý den.
Zařadit do něj jablka, švestky, cibuli, brambory nebo rajčata z domácí produkce, které jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a antioxidantů, však je a bude stále náročnější. Tuzemským pěstitelům se produkce ovoce a zeleniny vyplácí stále méně.
Mohou situaci z části zachránit malopěstitelé a zahrádkáři? Jak uvažovat, pokud budeme zakládat novou zahradu, nebo měnit tu starou? A kam v dnešní složité době směřuje pěstitelství?
Na tyto a další otázky odpovídal v Dobré radě Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu.
Pořad Dobrá rada můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat a ptát se hostů každé úterý od 10:04.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.