Přírodní úkaz mezi maratonskými běžci. To je Jiří Březina

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Březina
0:00
/
0:00

Pro sportovce a fanoušky maratonu je něco jako přírodní úkaz. Na start prvního maratonského závodu nastoupil v roce 1983 ve svých čtyřiačtyřiceti letech. A do dnešního dne jich zvládl neuvěřitelných 635. Jiří Březina z Přerova, který v dubnu oslavil v plné síle neuvěřitelných 82 let.

Jiří Březina

Sportovat začal už v dětství a od šesti let hrál fotbal. Nadšení pro maratonský běh se ale dostavilo až v pozdějším věku. „Na start prvního závodu mě přemluvil kamarád Eda, který mi řekl, abych s nimi jel do Košic. Pak už jsem tam jezdil sám,“ líčí usměvavý sportovec. Právě Košický maraton patří k jeho nejoblíbenějším. Nejlepší čas, za který urazil maraton, je 3:01:39. Svého osobního rekordu dosáhl v padesáti letech, kdy měl, jak tvrdí, nejlepší formu. Je to podle něj trochu kuriozita, protože současný světový rekord je 2:01:39, tedy přesně o hodinu méně.

Jiří Březina ukazuje fotografie

Více jak tři sta maratonů zvládl za méně jak čtyři hodiny, deset maratonů mu trvalo přes šest hodin. Tradiční Košický maraton běžel celkem sedmadvacetkrát – patří tedy mezi padesátku vyvolených, kteří tento závod zaběhli pětadvacetkrát a získali diamantový odznak.

Medaile Jiřího Březiny

Kromě maratonského běhu má Jiří Březina rád i turistiku a na svém kontě má přes pět set dálkových pochodů.Například v roce 1989 urazil pěšky 1050 kilometrů za dvacet dní. Sportovec ale zažil i krize – kvůli zdravotním problémům. I proto považuje za jednu z nejdůležitějších věcí mít v životě štěstí. Jak sám říká: „Ve dvanácti letech jsem se topil v Bečvě při hokeji, jako dospělý jsem se polil pěti litry vařící vody, takže to mělo následky. Měl jsem čtyři zlomená žebra a propíchnutou plíci. Bez štěstí neuděláte nic – a já mám relativně zdravou rodinu, vnučky, pravnuky a můžu být rád, že žiju.“ K úrazu prý přišel i během závodu.

A jaký je jeho recept na udržení kondice až do vysokého věku? Důležité je denně se hýbat. Podle Jiřího Březiny by měl každý člověk denně chodit alespoň půl hodiny. Aby měl formu, snaží se denně urazit deset kilometrů.
I zkušený běžec by měl ale podle něj vědět, na co stačí, a na co ne. Ještě nikdy neběžel na doraz a snaží se maraton vždy prokládat chůzí.

Motorem Jiřího Březiny je odhodlání a chuť sportovat. „Vždycky říkám, že sport, to je život, život je sport. A proč běhám? Slovy klasika – když se tě někdo ptá, proč běháš, nebo když se tě někdo ptá, proč miluješ, tak neodpovíš, protože to nepochopí,“ uzavírá Jiří Březina. Poslechněte si více v našem rozhovoru.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.