Průchodnice není jen jeskyně ale také kopec nad Ludmírovem
Přírodní rezervace Průchodnice, vyhlášená roku 1985 na rozloze cca 21 hektarů, se nachází v jižní části Zábřežské vrchoviny, asi 5,5 km severně od města Konice při silnici mezi Hvozdem a Ludmírovem.
Vrchol jménem Stráň, (534 m.n. m.) je někdy také nazýváné přímo Průchodnice. Na jeho temeni porostlém bukovým lesem vystupují z podloží dva vápencové skalní útvary. Větším z nich vysokým asi 12 m prochází tři chodbovité jeskyně, které jsou však bez krápníkových ozdob. Jelikož lze dvěma z nich pohodlně projít celým skalním masívem, dostalo podle toho toto místo i útvar přiléhavý název Průchodnice.
Toto místo v pravěku přitahovalo naše dávné předky, v okolí byly nalezeny pozůstatky osídlení z mladší doby kamenné s kosterními pozůstatky čtvrtohorních zvířat, zbytky keramických nádob. Odborníci tyto nálezy datovaly do období asi před 10 000 lety. V pozdějších letech sem lidé docházeli v posvátné bázni. Podle starých legend prý právě v těchto jeskyních přebýval hejkal.
Právě díky speleologům víme, že se v těsné blízkosti tohoto unikátního díla přírody pokoušel navázat na jeho práci i člověk a to v touze vyrvat zemi zásoby jednoho významného prvku – konkrétně manganu. Zprávy o těžbě v okolí Průchodnice máme už v práci významného rakouského geologa Emila Tietzeho (z roku 1893), kdy zde prý bylo možné najít úlomky manganových rud.
Těžbu rud zmiňuje i vlastivědný pracovní a učitel Josef Blekta v roce 1932 ve své monografii Kras mezi Konicí a Litovlí. Zde uvádí, že podle výpovědi pamětníků se manganová ruda těžila na severní straně Prùchodnice. Místo kutání, vyznačil v mapce a asi 200 m jihovýchodně od kóty 543,5 m. Právě zde došlo podle informací místních speleologů v r. 2001 k samovolnému poklesu terénu, čímž vznikla prohlubeň v průměru 1,5 m a hloubce též 1,5 m. Následující rok zde
speleologové provedli průzkum domnívajíc se, že se jedná o krasové dílo. Narazili na stopy dolování. Pod prohlubní se ji podařilo vykopat šachtici až do hloubky 11 metrů, kde ale stále nenarazili na dno. Později byly objeveny stopy dolování a tak byly práce speleologů ukončeny a šachta byla z bezpečnostních důvodů opět zasypána.
Staří lidé z Ludmírova mluví i o posledním obyvateli Průchodnice. Tím měl být poustevník jménem Šaňa, který bydlel v jedné z chodeb ještě za první republiky.
Není to však jen podzemí, co by mělo návštěvníky do těchto míst lákat. Na území rezervace se vyskytují vzácné druhy rostlin a živočichů.V jeskyních je uznávané zimoviště ohrožených druhů netopýrů a to netopýra velkého a večerního. Občas se zde objeví nevrlý jezevec či různé menší druhy hlodavců a hmyzožravců. Na skalách se daří vzácným druhům rostlin jako sleziníky, rozchodníky aj. V podrostu pod stromy se vyskytuje lilie zlatohlávek a několik druhů orchidejí.
V oblasti najdeme chráněná území Taramku, U nádrže, Na Kozénku,
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.