Teplá díra láká Hanáky do strmých kopců

22. leden 2022

Na některých mapách České republiky je místo s názvem Teplá díra. Zimní výletníci k ní vyrážejí do Nízkého Jeseníku nad Bělkovické údolí k náhorním pláním u Jívové. Ne každý ovšem Teplou díru napoprvé objeví. Místo je ukryté v lese mimo hlavní trasy. V zimě poslední kus cesty napoví stopy předešlých návštěvníků.

Prof. Ondřej Bábek v Teplé díře

Výchozích bodů je několik. K díře míří dvě lesní cesty od chatových osad z údolí a ta nejpohodlnější od druhé odbočky vlevo ze silnice vedoucí od rozcestí u Pohořan k Jívové.  Setkává se ovšem se spletí dalších stezek. Mnohem dobrodružnější jsou cesty zdola, které nabízejí pěkné výhledy na dramatickou krajinu úzkého údolí. Z té horní, vedoucí téměř po rovině se zase můžete rozhlédnout po okolních pláních.

Někteří při hledání použijí mapovou aplikaci v mobilu. Najdou buď cestu vedoucí až k cíli, nebo se škrábou terénem mezi stromy po strmém úbočí stráně. Ovšem i široká lesní cesta z údolí je dosti příkrá.

I když stojíte kousek od Teplé díry, můžete ji přehlédnout. Je to kamenitá prohlubeň ve které taje sníh a  v zimě se tu daří zeleným mechům. Podle místního obyvatele prý v době, kdy je v okolí bílo, v díře rostou i houby. A jaký je původ tohoto jevu? Po tom jsme se vydali pátrat s profesorem Bábkem z Katedry geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Na výpravy k Teplé díře se vydávají v této době spíše osamocené jednotlivé rodiny, takže se tu zpravidla nesetkáte s davy turistů, kteří obvykle vyrážejí o pěkných slunečných víkendech za zimními radovánkami do okolí nedalekých Pohořan, Svatého Kopečka a Radíkova.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...