Vysoká hole je druhou nejvyšší kótou Moravy
Vysoká hole je sice druhou nejvyšší horou Moravy s nadmořskou výškou 1464 metrů, její vrchol je však spíše náhorní plošinou připomínající spíš vysokohorskou louku.
I proto byla tato hola místem, které si vybrali vojáci jako cvičiště i jako místo, kde se už v dávných dobách čekalo na bojové operace. Dnes je to místo, kudy procházejí turisté, kde rostou vzácné rostliny a odkud se spouští lyžaři do údolí mezi Vysokou holí a Pradědem.
Vysoká hole je však zajímavá i díky historickýcm souvislostem, které se na ní a v jejím okolí staly. Právě o nich mluvil Mirek Kobza s historikem muzea v Bruntále Igorem Hornišerem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.