Psychiatrii jsem si nevybrala, to ona mě, říká Hana Kučerová, ředitelka šternberské léčebny
Po absolvování olomoucké Lékařské fakulty nastoupila na začátku devadesátých let na volné místo v Psychiatrické léčebně ve Šternberku. A už zůstala. „Začínala jsem na oddělení pro léčbu závislostí, odtud jsem přešla na ženské příjmové oddělení a pak si udělala si atestaci z gerontopsychiatrie,“ vzpomíná.
Psychiatrie má podle Kučerové pořád negativní nálepku, lidé se jí bojí. Ve společnosti přetrvává přesvědčení, že duševně nemocní jsou nebezpeční. „To ale není pravda. Nejsou násilní více než zbytek populace,“ upozorňuje.
Se svými spolupracovníky pracuje na zotavování, nikoli vyléčení klientů. „Jde o proces, díky kterému může člověk s duševním onemocněním žít spokojený život,“ vysvětluje lékařka.
Šternberská léčebna si připomněla 130 let od svého založení, oslavuje prací. Protože chce svým pacientům nabízet důstojné prostředí, aktuálně rekonstruuje dva velké pavilony.
Jde o proces, díky kterému může člověk s duševním onemocněním žít spokojený život.
Hana Kučerová, ředitelka šternberské léčebny
Jak se udržovat v duševní pohodě? Podle Hany Kučerové plošný recept není. Rozhodně ale platí, že bychom měli mít v životě více opěrných bodů. „Neupírejme veškerou svou energií jedním směrem,“ nabádá.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.