Radnice v Šumperku stála už v 15. století. Tu současnou dokončili v roce 1911

28. únor 2020

Před několika týdny byla dokončena rekonstrukce šumperské radnice. I když se jedná o dominantu města, je to vlastně novostavba. Přesto stojí za bližší pohled a také za pátrání co tomuto pozoruhodnému domu předcházelo.

Radniční věž je spolu s věží kostela typickým, poznávacím znamením centra Šumperka

Počátky samotného města jsou zakryty mlhou dávných věků. Hypotézy, že za založením stál rod Hraběšiců, který kolonizoval část tohoto kraje, se nepodařilo spolehlivě potvrdit. Prvním skutečnou zmínkou o městě se tak stává listina z roku 1278, týkající se rychty v Šilperku, tedy dnešních Štítech. V ní je vedle tamního rychtáře Kunze zmíněn i jeho bratr, šumperský rychtář Fridrich. Ten je historiky považován za jednoho z možných zakladatelů města.

Existence rychty již sama o sobě potvrzuje existenci města a tato je ve své správní funkci jakousi předchůdkyní radnice.

V roce 1281 se objevuje další listina, ve které se představuje první šlechtický správce města Jeneč ze Šumperka. V erbu tohoto vladyky máme také položen základ heraldické podoby dnešního znaku města. V erbu měl totiž známý paroh stočený do půlkruhu. Jeneč patrně sídlil v tvrzi stojící na místě dnešního zámku.

Šumperská radnice byla dostavěna v roce 1911

Město si dodnes ve svém středu zachovalo svůj středověký charakter. Jeho počátky byly navíc spojeny s dolováním rud v okolí, které prokazatelně pokračovalo až do 16. století. Kdy se však objevují první zmínky o radnici? Objevuje se až v roce 1475. O její podobě toho však moc nevíme. Poničil ji požár v roce 1513 a její gotická podoba pak byla potlačena při následných přestavbách. Ty probíhaly v roce 1562, kdy byla výrazně rozšířena a dostala renesanční podobu a pak v roce 1650, kdy byla stavba zvýšena o patro a byla přistavěna radniční věž.

I na této podobě radnice se podepsaly požáry města. Dobové zprávy pak například hovoří, že při další přestavbě v 19. století přišla o venkovní dřevěné schodiště a další prvky. Podobu staré radnice nám zachovaly staré fotografie, a také veduty, které tvořil například Jan Evangelista Kastner.

Radnice před opravou s morovým sloupem v popředí

Už na konci 19. století začaly mezi představiteli města převládat názory, že by bylo dobré postavit novou radnici. Místní rodák a významný stavitel Karl Benirschke navrhl, že by bylo možné stávající historickou budovu upravit pro současné potřeby, ale neuspěl. Proto byla v roce 1909 zahájena demolice staré radnice a výstavba nové budovy.

Odborná komise vybírala z celkem 33 architektonických návrhů. Zvítězil projekt architektů Karla Badstiebera a Eduarda Thumba, nicméně zastupitelé zvolili jako nejlepší projekt německo-rakouského architekta Ludwiga Schöna a ve městě usazeného vídeňského stavitele Georga Bergera. Komise návrh sice pustila do závěrečných kol soutěže, vyčítala mu však malou inovativnost a navíc poukazovala na podobnost návrhu s realizovanou stavbou v dnešním slovinském městě Ptuj.

Prostranství před radnicí dnes zdobí tato půvabná socha sochařky Ley Vivot

Nicméně zastupitelé rozhodli a začalo se stavět. Budova ve stylu saské neorenesance byla dokončena v roce 1911 a 9. září byla radnice slavnostně otevřena. Přestože na stavbu byly povolány firmy z celého mocnářství, došlo zde k několika chybám. Zejména se propírala podoba městského znaku na okenních vitrážích na schodišti, který má zcela nesprávné barvy. Také celá radnice se jeví na prostor náměstí neúměrně velká.

Fasáda radnice je střežena rytířem Rolandem

Nicméně, stala se jednou z dominant Šumperka. Fasádu zdobí tři sochy, které však dnes už jsou jen kopiemi z díly sochaře René Tikala. Socha císaře Ferdinanda I. je připomínkou toho, že za jeho panování byl Šumperk vykoupen z poddanství. Rudolf I. Habsburský byl zase poručníkem města a bájný Roland se pak na radnici dostal jako symbol obchodu, a možná tak trochu i německého nacionalismu. V sezóně bývá možné vystoupit i na ochoz radniční věže ve výšce 83 metrů, ze kterého je překrásný výhled na celé město i na panorama Jeseníků.

autor: kbz
Spustit audio