Řeckokatolíci dosud v Olomouci své prostory neměli, nyní budou mít svou kapli v kněžském semináři

11. duben 2022

Lidé řeckokatolíckého vyznání budou mít v Olomouci vlastní kapli. Vzniká svépomocí v areálu Arcibiskupského kněžského semináře v centru města. Řeckokatolíci zatím své prostory v Olomouci nemají, kvůli liturgickým obřadům si musí kostely pronajímat. Na jejich bohoslužby chodí nově i Ukrajinci, kteří utekli z vlasti kvůli ruské invazi.

V do kostela Panny Marie Sněžné v Olomouci bylo na nedělní bohoslužbě sloužené v církevní slovanštině zhruba čtyřicítka věřících. Čtení a kázání jsou v češtině a částečně v ukrajinštině. V posledních týdnech se mezi farníky začali častěji objevovat noví lidé. Ti, kteří uprchli z Ukrajiny před válkou.

„Přichází lidé ke zpovědi, chodí na liturgie. Vídáme tu nové tváře, které tu nikdy nebyly,“ říká farář Petr Prinz, který po mši pozval přítomné na prohlídku budoucí řeckokatolické kaple, která vznikne nedaleko olomouckého Žerotínova náměstí.

kostel Panny Marie sněžné, který si musí řeckokatolická církev půjčovat

„Jdeme se podívat na budoucí kapli Sestoupení Svatého Ducha, kterou na základě spolupráce s kněžským seminářem máme možnost vybudovat v prostorách, kde byl dřív přednáškový sál. Velkou výhodou je, že bude naše a budeme tam moct mít svůj liturgický prostor podle našich potřeb. Jsme za tuto možnost vděční a přišla v pravý čas, kdy potřebujeme, aby se naše farnost mohla rozrůstat,“ uvádí Prinz. Stabilní zázemí dosud řeckokatolické církvi podle něj v Olomouckém kraji chybělo.

Řeckokatolické bohoslužby se slouží kromě Olomouce také ve Velké Bystřici. Nové zázemí u olomouckého Žerotínova náměstí si farníci vybudují z velké části své pomocí a z darovaného materiálu. Farář Petr Prinz doufá, že bude vše hotové během tří měsíců.

autor: bas
Spustit audio