Stal jsem se ministrem během patnácti vteřin, říká Marian Jurečka

„Politické prostředí je schopno vás rychle vytrhnout z normálního života,“ konstatuje bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, sám aktivní zemědělec na Přerovsku.

Rodák z Kokor vzpomíná na své předky, kteří byli všichni rolníci, vzpomíná na staříčka, který mu vyprávěl, jaký vztah k půdě měli dříve lidé na Hané, jak si jí vážili a ctili. A také přiznává, že dnes pod diktátem peněz je to všechno jinak. Proto si velmi váží těch lidí, kteří pozemky po svých předcích ještě neprodali a nenechali třeba zastavět.

Jak lze docílit toho, abyste i po letech působení ve vysoké politice zůstali normální? Cestou pro Mariana Jurečku byla mimo jiné hudba. I jako ministra jste ho mohli potkat na vesnických bálech, kde s kapelou hrává na plesech.      

Co Marianu Jurečkovi politika dala a co vzala? Jak se rozdělují ministerské posty? A kdyby přišla další nabídka stát se ministrem, šel by do toho znovu? Také na tyto a další otázky odpovídal Marian Jurečka.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.