Senioři by měli myslet na prevenci infekčních nemocí, zdůrazňuje lékařka Dagmar Malotová
Součástí stárnutí je i postupné oslabování imunity. infekce ve vyšším věku mívají vážnější průběh, proto je důležité nevynechávat očkování.
„Senioři by měli myslet především na chřipku, pneumokokové infekce a klíšťovou meningoencefalitidu,“ vyjmenovává lékařka olomouckého AGE Centra.
Nově je teď k dispozici vakcína proti pásovému oparu, tu ale nehradí zdravotní pojišťovny. Odborníci ji doporučují už od padesátého roku.
Senioři by měli myslet především na chřipku, pneumokokové infekce a klíšťovou meningoencefalitidu.
Lékařka Dagmar Malotová
Vakcinace má podle MUDr. Malotové dvojí význam. Jednak chrání nás samotné před nejzávažnějším průběhem nemoci a má také kolektivní funkci, protože neohrožujeme ostatní. Reakce starších lidí na očkování jsou v podstatě stejné jako u mladší populace.
„Určitě platí, že když dosáhneme určité proočkovanosti v populaci, tak velmi zásadně ovlivníme množství infektů, které se objeví,“ konstatuje olomoucká lékařka.
Poslechněte si kompletní rozhovor s Dagmar Malotovou, která byla hostem Dity Vojnarové v pořadu Apatyka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.