Slovo přiměřeně ve svém slovníku cukráři nemají, říká Josef Maršálek

Do pečení bychom se vždy měli pouštět s dobrou digitální váhou. „Aby byly výrobky konzistentní, stejně vysoké, abychom měli dobře našlehané krémy a lesklé polevy, musíme vážit s přesností na gramy,“ zdůrazňuje porotce populárního televizního pořadu Peče celá země.

Nešvarem české cukrařiny posledních let bylo podle něj zvětšování výrobků díky nekvalitním ingrediencím, které neuspokojí naši chuť, ale vzbudí touhu po dalších a dalších kouscích. „Nedostaneme do sebe žádné živiny a nemáme pak ten pravý chuťový zážitek, o který v dobré cukrařině jde,“ doplňuje.

Co je to česká cukrařina? Třeba indiánek z bílkového sněhu, likérová špička, rakvička se šlehačkou, punčový řez, pražská koule nebo laskonka. Podle Josefa Maršálka jde o gastronomické dědictví, na které můžeme být právem hrdi a na které musíme navázat. „Mám pocit, že se v naší kotlině blýská na lepší časy, že zažíváme renesanci cukrařiny,“ těší ho.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.