Spousta lidí si domácí násilí nepřipouští, říká JUDr. Filip Ščerba

6. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Domácí násilí, týraná žena, agresor, modřina, zranění, útok, zneužívání. Ilustrační foto

Domácí násilí se může objevit v manželství, partnerském vztahu, mezi rodiči a dětmi i sourozenci. Často probíhá za zavřenými dveřmi a je pro něj typické, že se stupňuje.

doc. Filip Ščerba

Má mnoho forem. Může jít o fyzické napadání, psychické týrání v podobě urážení, zastrašování, nadávání nebo zesměšňování na veřejnosti. Další kategorií je ekonomické násilí, kdy je týrané osobě znemožněn přístup k vlastním finančním prostředkům. Známe i sexuální násilí - nucení k různým sexuálním praktikám, kterým oběť není po vůli. „Velice často má ale týrání podobu kombinace všech těchto faktorů,“ doplňuje Filip Ščerba, vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Palackého.

Nejen obětem domácího násilí, ale i lidem z jejich okolí, kteří by rádi pomohli, je určená Aplikace Bright Sky, kterou přináší Nadace Vodafone ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR, Policií ČR a Organizací Rosa. „Její součástí je i test, ve kterém se ukáže, jestli patříte mezi oběti domácího násilí. Spousta lidí si to totiž nechce přiznat,“ vysvětluje Filip Ščerba.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová