Srpnové Setkání s literaturou: Sci-fi se Zdeňkem Rosenbaumem a Ladislavem Szalaiem aneb 6 výletů do světa fantazie

Pravděpodobně každý čtenář projde během svého čtenářského zrání etapou lásky k literatuře žánru science fiction.

U většiny z nás dojde k onomu osudovému setkání už ve školním věku, někoho potká láska k příběhům namíchaným z vědy a fantazie trochu později a jiného, pravda, nikdy. Zkrátka „prošvihne“ tu správnou dobu, ve zralém věku už povídky a romány o paralelních světech, cestování časem, objevování vesmíru nebo setkání s mimozemšťany pronikají do přízně návštěvníků knihoven a knihkupectví jen obtížně.

Každopádně čtenáři sci-fi mají své kluby i festivaly a ve veřejných knihovnách celé jedno zpravidla hodně velké oddělní. Vedle klasiků sci-fi literatury, jako je Jules Verne, Ray Bradbury, bratři Strugačtí, John Wydham nebo Stanisław Lem (a samozřejmě J. M. Troska, Josef Nesvadba nebo Ondřej Neff), se dnes v žánru sci-fi prosazují především autoři solitérních dystopických děl, jako jsou Cormac McCarty nebo Michel Houellebecq. Naše sci-fi léto ale nabízí především zábavu, to znamená vtip, ironii, hravost a výraznou pointu.

Povídky Zdeňka Rosenbauma a Ladislava Szalaie najdeme ve sbírce Dvojnásobný dvojník a Tajná společnost SF, které vyšly v polovině 80. letech minulého století v ostravském nakladatelství Profil. Jsou zjevně inspirovány slavnými Bradburyho povídkami, což je jim jen ku prospěchu a možná právě proto dodnes nezestárly. Svět sice od té doby technicky hodně poskočil kupředu, ale Zdeněk Rosenbaum a Ladislav Szalai staví především na situacích a jednání postav.

Během čtyř srpnových víkendů uslyšíme následující povídky:

Zdeněk Rosenbaum: Hlad (6. srpna)

Ladislav Szalai: Hlad a Muž z Ufaronu (13. srpna)

Zdeněk Rosenbaum: Amazonky, Ladislav Szalai: Trik (20. srpna)

Zdeněk Rosenbaum: Paradox mýdlových bublin (27. srpna)

Všechny povídky poslouchejte ve výše zmíněných termínech vždy od 18:04 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně vždy každý díl po dobu jednoho týdne na našich webových stránkách.

autoři: Tomáš Soldán , ele
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...