Súchovská republika Ferdinanda Dostála je výpovědí o životě regionálních umělců konce 19. století

25. květen 2018

Malá obec Suchov v Bílých Karpatech se díky své lidové kultuře stala centrem regionálních umělců. V roce 1882 vytvořili spolek nazvaný Súchovská republika.

Jejími zakladateli byli kromě učitele Matúše Béni, u kterého se umělci setkávali, také akademický malíř Joža Uprka, právník a humorista František Odrážka, akademický malíř Jan Hudeček, učitel Alois Fiala, sběratel národních písní Martin Zeman a spisovatel a právník Otakar Bystřina, vlastním jménem Ferdinand Dostál z Věrovan u Olomouce. Ten podal o činnosti spolku literární svědectví v románu Súchovská republika, které vám přiblížíme v pětidílné četbě.

Pro rozhlas připravil Jaroslav Bařinka. Hudbu složil Richard Mlynář, hráli Václav Zapletal a Roman Höpfler. Technicky spolupracovali mistři zvuku Jiří Pochvalovský a Zdeněk Slavotínek. V režii Michala Bureše účinkoval Miroslav Hruška. Natočeno v Olomouci v roce 2013.

Poslouchejte každou neděli od 27. května do 24. června.

autor: sul
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová