Súchovská republika Ferdinanda Dostála je výpovědí o životě regionálních umělců konce 19. století
Malá obec Suchov v Bílých Karpatech se díky své lidové kultuře stala centrem regionálních umělců. V roce 1882 vytvořili spolek nazvaný Súchovská republika.
Jejími zakladateli byli kromě učitele Matúše Béni, u kterého se umělci setkávali, také akademický malíř Joža Uprka, právník a humorista František Odrážka, akademický malíř Jan Hudeček, učitel Alois Fiala, sběratel národních písní Martin Zeman a spisovatel a právník Otakar Bystřina, vlastním jménem Ferdinand Dostál z Věrovan u Olomouce. Ten podal o činnosti spolku literární svědectví v románu Súchovská republika, které vám přiblížíme v pětidílné četbě.
Pro rozhlas připravil Jaroslav Bařinka. Hudbu složil Richard Mlynář, hráli Václav Zapletal a Roman Höpfler. Technicky spolupracovali mistři zvuku Jiří Pochvalovský a Zdeněk Slavotínek. V režii Michala Bureše účinkoval Miroslav Hruška. Natočeno v Olomouci v roce 2013.
Poslouchejte každou neděli od 27. května do 24. června.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.