Teplá díra láká Hanáky do strmých kopců

22. leden 2022

Na některých mapách České republiky je místo s názvem Teplá díra. Zimní výletníci k ní vyrážejí do Nízkého Jeseníku nad Bělkovické údolí k náhorním pláním u Jívové. Ne každý ovšem Teplou díru napoprvé objeví. Místo je ukryté v lese mimo hlavní trasy. V zimě poslední kus cesty napoví stopy předešlých návštěvníků.

Prof. Ondřej Bábek v Teplé díře

Výchozích bodů je několik. K díře míří dvě lesní cesty od chatových osad z údolí a ta nejpohodlnější od druhé odbočky vlevo ze silnice vedoucí od rozcestí u Pohořan k Jívové.  Setkává se ovšem se spletí dalších stezek. Mnohem dobrodružnější jsou cesty zdola, které nabízejí pěkné výhledy na dramatickou krajinu úzkého údolí. Z té horní, vedoucí téměř po rovině se zase můžete rozhlédnout po okolních pláních.

Někteří při hledání použijí mapovou aplikaci v mobilu. Najdou buď cestu vedoucí až k cíli, nebo se škrábou terénem mezi stromy po strmém úbočí stráně. Ovšem i široká lesní cesta z údolí je dosti příkrá.

I když stojíte kousek od Teplé díry, můžete ji přehlédnout. Je to kamenitá prohlubeň ve které taje sníh a  v zimě se tu daří zeleným mechům. Podle místního obyvatele prý v době, kdy je v okolí bílo, v díře rostou i houby. A jaký je původ tohoto jevu? Po tom jsme se vydali pátrat s profesorem Bábkem z Katedry geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Na výpravy k Teplé díře se vydávají v této době spíše osamocené jednotlivé rodiny, takže se tu zpravidla nesetkáte s davy turistů, kteří obvykle vyrážejí o pěkných slunečných víkendech za zimními radovánkami do okolí nedalekých Pohořan, Svatého Kopečka a Radíkova.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio