Tichý dvojhlas. Rozhlasová kompozice z korespondence slovenského herce Ladislava Chudíka a českého básníka Jaroslava Seiferta
Ve středu 10. ledna 1973 byl z Bratislavy do Prahy odeslán dopis, který začínal slovy: „Vážený majstre, máte v ruke list slovenského herca, ktorý prežil kus života s vašou poéziou.“
Odesílatelem zásilky byl herec Ladislav Chudík (1924–2015) a jejím adresátem básník Jaroslav Seifert (1901–1986). Zprvu spíše zdvořilostní korespondence se postupem času přetavila v osobní a důvěrná vyznání, ve kterých se odrážely jak neradostné osobní a zdravotní pády, tak tvůrčí vzedmutí a úspěchy.
„Milý a vážený pane Chudíku, měl jsem Slováky a vše slovenské vždy velmi rád. Velmi si vážím slovenské dramaturgie v divadlech a v televizi. Jak je ta naše česká devótní, ubohá a směšná,“ píše básník a herec odpovídá: „Som veľmi rád, že ste mi umožnili sa s vami takto stretáváť.“ V úterý 18. června 1985 došlo v rodinném kruhu v básníkově domě na pražském Břevnově i k setkání osobnímu...
Když jsem ty dopisy pročítal a stavěl z nich oblouk jednoho příběhu vyprávěného ze dvou úhlů, běželo mi hlavou, jak je jakákoliv tvořivá duše otevřená i sevřená zároveň: otevřená novým vjemům a svíraná obavou, že ony vjemy nedokáže dost výstižně přetavit do uměleckého artefaktu. Ale když se dvě duše potkají a souzní spolu, dodávají si sílu a motivaci, ze které se následně rodí TICHÝ DVOJHLAS.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.