Udržování sociálních kontaktů zpomaluje stárnutí a uchovává mozek v dobré kondici, říká MUDr. Antonín Kolek
Stejně důležitý je podle nejnovějších studií také pohyb. Svou roli podle lékaře z olomouckého AGE Centra ale samozřejmě hraje i genetika.
S nadsázkou se říká, že rozdíl mezi klasickým stárnutím a demencí je v tom, že buď nemůžeme najít klíče anebo vůbec nevíme, k čemu se klíče používají.
Gerontopsychiatrie se zaměřuje na pacienty, kteří jsou starší šedesáti pěti let a mají psychické problémy. „Zabýváme se všemi druhy demencí, vaskulárními, frontotemporálními , Alzheimerovou chorobou atd.,“ vysvětluje MUDr. Kolek. Pacienti zapomínají, jsou dezorientovaní, ztrácejí věci. Jde o chronické a progredující onemocnění, které se do jisté míry dá zpomalit, ale ne úplně vyléčit.
Olomoucké AGE Centrum nově otevřelo Ambulanci s rozšířenou péčí v gerontopsychiatrii, jejíž tým tvoří psychiatr, gerontopsychiatr, klinický psycholog, zdravotně-sociální pracovník a terénní psychiatrická sestra. Cílem je začlenit osoby s dlouhodobým duševním onemocněním do běžného života tím, že je podporuje v jejich přirozeném prostředí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.