V Nemocnici pro medvídky se léčí hrou, smíchem a písničkou

14. květen 2023

Provozují ji studenti Lékařské fakulty Univerzity Palackého, kteří seznamují děti ve školkách s prací lékařů. „Aby se jich nebály. Když si všechno prohlédnou a vyzkouší, nebude to pro ně neznámé,“ vysvětluje druhačka Nicole Miková.

Se svými spolužačkami přinesla do olomoucké Mateřské školy Svatoplukova spoustu pomůcek, např. velké zuby, kartáčky, injekční stříkačky, tlakoměr, fonendoskopy, rentgenové snímky, obvazy nebo knížky. „Učíme se zároveň komunikovat s dětskými pacienty,“ vyzdvihují společně další přínos aktivity organizace International Federation of Medical Students Association. 

Děti se v prostorné herně rozdělily do čtyř skupin. „Zuby si čistím dvakrát, ráno sám a večer mamka nebo taťka,“ hlásí medičce Natálii jeden z předškoláků. O kousek dál jeho kamarád připevňuje suchými zipy tlusté střevo k tenkému, aby je mohl vložit medvídkovi do břicha. Malá slečna se zase učí měřit tlak a poslouchat srdeční tep.

Projekt se líbí i řediteli školky Jiřímu Vymětalovi, který si nechal dokonce ošetřit bolavá kolena. „Mám radost, že právě mladí lidé přišli takto pracovat s dětmi,“ pochvaluje projekt Nemocnice pro medvídky.

Na závěr návštěvy si všichni oblékli pláště a nasadili čepice, aby vyšetřili a operovali obrovského medvěda, který snědl malé modré razítko. Zákrok se podařil, a tak ho celý tým mohl oslavit společnou písničkou.

Pořad Přímo z místa můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat každou neděli od 09:10, následně pak neomezeně ZDE na webu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.