Václav Böhmsche: Předjaří

Josef Vrána
Josef Vrána
Když ještě působil na našem knižním trhu nakladatelský dům Petrov, chrlil na nás knižní novinky nejen svého kmenového autorského týmu, ale také práce nezavedených autorů, pro které zřídil speciální edici New Line.

V roce 2003 se v ní objevil i Václav Böhmsche, vlastním jménem Václav Beneš, který se v roce 1973 narodil v Příbrami a jehož renomovaný básník Ivan Wernisch přivítal těmito slovy: „Co je, co se stalo, co se děje? Stalo se něco? Děje se něco? Někdo se stal? Někdo se děje? Stal se nám Böhmsche. Böhmsche se děje. Divný,“ uvedl na obálce knihy Předjaří.

Böhmsche nabídl rozsáhlejší prózu, která čtenáře překvapila mimořádnou mírou zralosti a sugestivity. Odehrává se kdesi na venkovsko-maloměstské příhraniční periferii v poválečné době a je zabydlena mnoha samorostlými postavami. Nad vším se vznáší temný opar obhroublosti, násilí, bezpráví i smrti.

Próza je psána naprosto originálním, archaizujícím jazykem, který silný dojem z knihy ještě umocňuje. Böhmsche tak navázal na linii textů, které ve světové literatuře svého času nastartoval Charles Baudelaire svými Květy zla. Böhmsche – stejně jako řada dalších debutantnů – vstoupil do literatury poezií, když v roce 1996 ve svém rodišti vydal Nemoc a jiné básně, poté si vyzkoušel publikování prózy Přistěhovalci mladí na vsi v regionálním týdeníku Horymír, aby v jubilejním roce nabídl prózu Dvůr. Nakolik se v jeho tvůrčím gestu zhlédnete, necháme, milí posluchači, zcela na vás...

Pro rozhlas vybral a úvodem opatřil Petr Hanuška.
Účinkuje Josef Vrána
Zvuk, záznam a střih Mirka Sychrová
Hudební spolupráce Antonín Schindler
Režie Michal Bureš