Václav Chytil: Nitky. Příběh o propleteném vztahu dědečka s vnukem

Během života nasbíráme spoustu nitek, které nás svazují s dalšími lidmi. Některé jsou pevnější, jiné méně. 

Čte: Stanislav Šárský
Připravila: Eva Lenartová
Dramaturgie: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Vojtěch Dluhý
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno: 2019

Pro hrdinu povídky Václava Chytila je jedním z nejsilnějších pout to, které jej spojuje s vnukem Samem. Chlapcem, jenž to rozhodně hned po příchodu na svět nemá jednoduché.

Chlapec Sam a jeho dědeček se vzájemně velmi citlivě vnímají a velmi silně ovlivňují. Kdo je v oněch intenzivně prožitých chvílích učitelem a kdo pozorným žákem, to jasné není.

Příběh je součástí povídkové sbírky Tíže křídel z roku 2015. Některé se sedmnácti příběhů Václav Chytil, vlastním jménem Vítězslav Bělovský (1943-2016), napsal ve dvaceti letech, ty poslední už jako sedmdesátník. Jsou o dětech, starých lidech, lásce, samotě a smrti. O trápeních a radostech všedního života lidí. Autor vtahuje čtenáře do děje, nutí ho přemýšlet o postavách, jejich činech a pocitech, stejně jako o hodnotách, které jeho hrdinové vyznávají. 

Poslechněte si dvoudílnou adaptaci povídky Václava Chytila s názvem Nitky.

autoři: Tomáš Soldán , ele
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.