Ve městě můžou mít včely lepší podmínky než na venkově, tvrdí Jan Sušeň z Českého svazu včelařů
Venkov a jeho okolní krajina se hodně změnily. „Nemáme takový přínos v pylu a nektaru, jako dříve, pro včely je to prostě horší. Město může nabídnout větší pestrost,“ vysvětluje Jan Sušeň, předseda základní organizace Šumvald Českého svazu včelařů.
Začínající včelaři by se měli dobře připravit, přečíst si dostupnou literaturu a potkat se se zkušeným včelařem. „Hodně se tomu teď věnují ženy. Jedné jsem nedávno daroval oddělek a už druhým rokem úspěšně včelaří,“ říká Jan Sušeň.
Pořídit si musí nejen úly, ale i nejrůznější pomůcky, např. kuřák, rozpěrák a také speciální oblečení s kloboukem a rukavicemi. Ideální je začínat se třemi včelstvy. „Roli samozřejmě hraje prostředí, do kterého je postavíme. Jestli je tam v okolí pole, les, nebo obytná zóna. Podle toho se nám pak můžou rozrůstat,“ doplňuje šumvaldský včelař.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Dobrá rada najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastové aplikaci Můj Rozhlas.
Poslechněte si ze záznamu celé povídání s Janem Sušněm v Dobré radě Českého rozhlasu Olomouc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.