Ve městě můžou mít včely lepší podmínky než na venkově, tvrdí Jan Sušeň z Českého svazu včelařů

9. květen 2022

Venkov a jeho okolní krajina se hodně změnily. „Nemáme takový přínos v pylu a nektaru, jako dříve, pro včely je to prostě horší. Město může nabídnout větší pestrost,“ vysvětluje Jan Sušeň, předseda základní organizace Šumvald Českého svazu včelařů.

Začínající včelaři by se měli dobře připravit, přečíst si dostupnou literaturu a potkat se se zkušeným včelařem. „Hodně se tomu teď věnují ženy. Jedné jsem nedávno daroval oddělek a už druhým rokem úspěšně včelaří,“ říká Jan Sušeň.

Včely

Pořídit si musí nejen úly, ale i nejrůznější pomůcky, např. kuřák, rozpěrák a také speciální oblečení s kloboukem a rukavicemi. Ideální je začínat se třemi včelstvy. „Roli samozřejmě hraje prostředí, do kterého je postavíme. Jestli je tam v okolí pole, les, nebo obytná zóna. Podle toho se nám pak můžou rozrůstat,“ doplňuje šumvaldský včelař.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Dobrá rada najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastové aplikaci Můj Rozhlas.

Poslechněte si ze záznamu celé povídání s Janem Sušněm v Dobré radě Českého rozhlasu Olomouc.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová