Ve městě můžou mít včely lepší podmínky než na venkově, tvrdí Jan Sušeň z Českého svazu včelařů

9. květen 2022

Venkov a jeho okolní krajina se hodně změnily. „Nemáme takový přínos v pylu a nektaru, jako dříve, pro včely je to prostě horší. Město může nabídnout větší pestrost,“ vysvětluje Jan Sušeň, předseda základní organizace Šumvald Českého svazu včelařů.

Začínající včelaři by se měli dobře připravit, přečíst si dostupnou literaturu a potkat se se zkušeným včelařem. „Hodně se tomu teď věnují ženy. Jedné jsem nedávno daroval oddělek a už druhým rokem úspěšně včelaří,“ říká Jan Sušeň.

Včely

Pořídit si musí nejen úly, ale i nejrůznější pomůcky, např. kuřák, rozpěrák a také speciální oblečení s kloboukem a rukavicemi. Ideální je začínat se třemi včelstvy. „Roli samozřejmě hraje prostředí, do kterého je postavíme. Jestli je tam v okolí pole, les, nebo obytná zóna. Podle toho se nám pak můžou rozrůstat,“ doplňuje šumvaldský včelař.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Dobrá rada najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastové aplikaci Můj Rozhlas.

Poslechněte si ze záznamu celé povídání s Janem Sušněm v Dobré radě Českého rozhlasu Olomouc.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...