Vedení Olomouckého kraje prozradilo, do čeho chce v roce 2023 investovat

5. leden 2023 21:20

S investicemi za zhruba miliardu a půl počítá pro tento rok vedení Olomouckého kraje. Peníze půjdou například na stavbu nové výjezdové základny pro záchranáře ve Šternberku, na přípravu modernizace hvězdárny v Prostějově nebo na dokončení rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci.

Čtěte také

„Fandím tomu, je to pěkné. Líbí se mi, že tam budou koncertní prostory, že se tam bude dělat kultura a celkově z toho mám dobrý dojem,“ říká paní Helena, která si prohlíží dominantu olomoucké třídy Svobody, která je zatím ještě obehnaná plechovým plotem, a pohybují se kolem ní dělníci.

Po dokončení bude červený kostel sloužit jako společenské a kulturní centrum. Jak říká hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek zvolený za koalici PirSTAN, práce by měly být hotové na jaře. „Je to významný projekt, který Olomoucký kraj už zpracovává dva roky a bude se dokončovat v dubnu 2003,“ upřesňuje Suchánek.

„Je to významný projekt, který Olomoucký kraj už zpracovává dva roky a bude se dokončovat v dubnu 2003.“

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek

Renovace červeného kostela celkem vyjde na zhruba 170 milionů korun. Na dokončovací práce půjde z letošního rozpočtu 30 milionů.

Čtěte také

Nové investice pak Olomoucký kraj podle hejtmana letos chystá třeba v oblasti zdravotnictví. „Budeme modernizovat jeden objekt v odborném léčebném ústavu v Pasece. Z nových projektů připravujeme výstavbu nových výjezdových základen ve Šternberku. To se týká zdravotnických záchranářů Olomouckého kraje,“ uvádí hejtman.

Na stavbu nové výjezdové základny už šternberští záchranáři čekají řadu let. Jejich současné zázemí totiž není vyhovující.

Čtěte také

„Potkávají se tam záchranáři s dalšími zdravotníky, protože jsou tam v pronájmu ordinace různých odborných specialistů. Ta budova je špatně členěna, není tam bezbariérový přístup, záchranáři běhají po schodech nahoru a dolů, což může zvyšovat například dojezdový čas,“ doplňuje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Dalibor Horák z ODS.

Nemalou část prostředků z rozpočtu Olomouckého kraje spolknou třeba taky investice do oprav silnic. Půjde o bezmála 290 milionů korun.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio