Voda ze studánky v Travné prý uzdravila duši donátorky a zrak mnoha ostatních

20. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Soška Panny Marie nad pramenem u kapličky
0:00
/
0:00

Travná by možná bez příběhu, který se udál v polovině minulého století, byla jen nenápadnou vesničkou ukrytou v horách.

Pohled do údolí kde leží obec Travná od celnice

Přitom není vyloučeno, že sedlem nad dnešní Travnou procházeli lidé už dobách římského impéria. Nález mincí z doby císaře Diokleciána by mohl potvrzovat domněnku, že tudy vedla obchodní stezka z východu do západní Evropy. I jedna z prvních zmínek o Travné mluví o tom, že zde kníže svídnický Bolko zřídil celnici.

Hraniční přechod na sedle Przelec Ladecka

Nové éra Travné však začala nemocí. Kolem roku 1845 manželka revírníka v Travné Veronika Eichingerová onemocněla duševní chorobou. V té době došlo k událostem v La Salettě a když se o nich dozvěděla, slíbila, že když se uzdraví, postaví v Travné kapli zasvěcenou právě Panně Marie z La Sallety. Po třech letech se uzdravila a svůj slib splnila. Původně jen malá kaplička s obrazem od neškoleného malíře z Javorníka Josefa Neugebauera však prý měla zázračnou moc. Uzdravovaly se zde hlavně choroby očí. Zázraky zde prý dokonce prověřovala biskupská komise složená i z věhlasných lékařů.

Bývalá celnice v Travné stojí na cestě, která se možná používala již ve starověku

Na místě malé kapličky tak vyrostla dnešní kaple a obraz přemaloval zkušený malíř. Zázraky prý pokračovaly. Ani zázrak však nezachránil zdejší poutní místo před osudem druhé poloviny 20. století.

Kaple Panny Marie z La Saletty

Lidé z obou stran hranice odešli a noví jen pomalu hledali vztah k drsné krajině hor. Přesto i v dobách minulých sem občas někdo přišel s tajnou prosbou o pomoc. Nevím, zda se zde stal nějaký další zázrak, to že však poutní místo povstalo téměř z popela zázrak je. Už zdaleka zdejší poutě nejsou tak masové jako před lety, už se ovšem zase jezdí lidé z obou stran hranice, která se nachází nad kaplí. A to je dobře.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová