Všechno kontroluju pětkrát, říká Jana Kozlovská, která pomáhá na covidové JIP v olomoucké Fakultní nemocnici

V srpnu loňského roku dokončila studium oboru všeobecná sestra na Fakultě zdravotnických věd UP a nastoupila na magisterský obor Organizace a řízení ve zdravotnictví. Přestože už jí skončila pracovní povinnost, stejně jako její spolužáci dále dobrovolně pomáhá v nemocnici.

Pracuje na covidové jednotce intenzivní péče Fakultní nemocnice v Olomouci. Oblečená ve skafandru, v masce, se štítem na obličeji, s čepicí na hlavě, ve speciální obuvi a s několika páry rukavic. „Staráme se o dýchací cesty pacientů, hygienu, korigujeme jejich potřeby, asistujeme lékařům při zavádění různých vstupů a při vyšetřeních,“ popisuje Jana Kozlovská. Za měsíc má sedm dvanáctihodinových služeb.

Povolání zdravotní sestry je podle ní krásné, ale velmi náročné. „Snažíme se dělat osvětu, vysvětlujeme, jaké jsou mezi sestrami rozdíly,“ říká studentka olomoucké univerzity, která vede Studentský spolek a je členkou senátu Fakulty zdravotnických věd.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.