Tehdy jsem si neuvědomovala, že budou mít hodnotu toho zaniklého času, říká o svých dokumentárních snímcích olomoucká fotografka Milena Valušková

Olomoucká fotografka Milena Valušková se ve své volné tvorbě věnuje především výtvarné fotografii. 

Čtěte také

Jakou sílu mají její dosud téměř neznámé dokumentární snímky ze 70. a 80. let, můžete do konce března vidět v olomoucké galerii Studio G21. Zachycují tehdejší dění na olomoucké Tržnici, při průvodech na Prvního Máje nebo v dělnické kolonii ve Štěpánově.

Výstava doprovází vydání sedmé knihy v edici Olomoučtí fotografové, za kterou stojí Vydavatelství Univerzity Palackého a Muzeum umění Olomouc. A právě ta sedmá se věnuje dokumentárním cyklům Mileny Valuškové.

Na FAMU začala studovat v roce 1978 a o rok později nastoupila jako dokumentátorka do olomouckého střediska Státního ústavu památkové péče a ochrany přírody. Vedla také ateliér fotografie na olomoucké Základní umělecké škole Miloslava Stibora.

Ve své volné tvorbě se zaměřila na krajinu, zátiší i olomoucká zákoutí. Vydala několik fotografických knih a v současné době se věnuje přípravám své nové galerie na samotě nad Drahanovicemi.

Milena Valušková
Milena Valušková

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify nebo Apple iTunes.

autor: Petra Ševců
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.