Zvony v dílně i v éteru

21. prosinec 2014

Olomouc je městem plným památek, často spjatých s duchovním a církevním životem jeho obyvatel. Loni jsme si připomněli 950 let obnovení olomouckého biskupství, jež bylo v roce 1777 povýšeno na arcibiskupství.

Z toho vyplývá velká koncentrace kostelů a klášterů na území města. Odnepaměti jeho ulice a náměstí rozeznívá hlas zvonů slévající se při různých příležitostech v monumentálním souzvuku.

Jedinečný zážitek, který poslech zvonů nabízí, se stal inspirací pro mnohé olomoucké rozhlasáky. S mikrofonem se často vydávali do věží chrámů, pátrali po tajemství těchto specifických uměleckých děl a jejich osudech.

Vznikaly pořady natáčené s historiky a znalci mnohdy s velkou dávkou adrenalinu vyplaveného během zdolávání překážek při šplhání po trámech krovů, po žebřících a strmých schodech do nejvyšších pater pozoruhodných sakrálních staveb nejen v Olomouci, ale v celém Olomouckém kraji.

Tomuto, s nadsázkou řečeno, sportu se programově věnovali autoři cyklu Mezi nebem a zemí Jaromír Pavlík a Petra Ševců, kteří k sobě do týmu jako průvodce přizvali kampanologa olomoucké arcidiecéze Františka Johna. Posluchači tak byli svědky objevování zvonů, o nichž se soudilo, že již neexistují i osazování nových zvonů třeba v chrámu sv. Michala v Olomouci.

Samostatnou kapitolou byly reportáže a dokumenty o zvonařské dílně v Brodku u Přerova, jejíž tvůrci jsou podepsáni pod řadou děl nejen v České republice a nejen v Evropě. Po zakladateli Josefu Dytrychovi rodovou tradici výroby zvonů založenou v květnu roku 1950 převzala nejdříve jeho manželka a posléze další ženy.

Pamětem paní Laetitie Dytrychové se věnuje pětidílná četba na pokračování z pera spisovatele a publicisty, olomouckého rodáka Milana Švihálka, autora knihy Jak se rodí zvony. Pod názvem Z pamětí zvonařky ji Český rozhlas Olomouc uvede počínaje Štědrým dnem v 18:30. V režii Michala Bureše ji nastudovala Hana Maciuchová.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?