Bradlo nad Ludmírovem je místem doposud neprozkoumaného krasu

26. září 2020

Bradlo je poměrně běžný název pro mnoho kopců v celé republice. Přesto, na střední Moravě se pod tímto názvem obyvatelům většinou vybaví dominantní vrchol tyčící se nad Hornomoravským úvalem.

Existuje však i Bradlo nad obcí Ludmírov. Vápencová kupa se tyčí do výšky 577 metrů. Na vrcholu kopce se opravdu tyčí skalnaté bradlo jako důkaz pojmenování tohoto vrcholku patřícího horopisně do Bouzovské vrchoviny. Jak je ve zdejší krajině běžné, i na úbočí Bradla se nacházejí krasové útvary. Jeskyně jsou v hledáčku zdejších jeskyňářů, doposud však nejsou prozkoumané.

Pramen Špraňku

Právě pod Bradlem spatřuje světlo světa potok Špraněk. Právě jeho vody jsou odpovědné za vznik krasových dutin Javoříčských jeskyní, a také několika dalších podzemních útvarů.

Zdrojem vody pro potok je podmáčená dolinka

Kromě toho se zde však nacházejí i podzemní prostory, jejichž autorem je člověk a jeho touha po vzácných nerostech. I o tom se dozvíte v dalším díle cyklu S kopca na kopec.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.