Brýle dokreslují tvář člověka, říká designér Jaroslav Trubač. Proč se do oboru tak zamiloval?
Čtvrt století navrhoval dioptrické, sluneční i lyžařské brýle v národním podniku Okula Nýrsko. „Já se do toho oboru úplně zamiloval,“ přiznává muž, kterému prošlo rukama okolo dvou a půl tisíce obrouček.
Čtěte také
Mnohé z nich můžete až do konce dubna vidět v Městské galerii Prostějov na nevšední výstavě Brejle a okuliare, kterou k velké radosti Jaroslava Trubače připravil Ondřej Vicena.
„Vždycky bylo mým cílem dělat pomocí obrouček lidem radost,“ říká umělec, jehož brýle nosí hlasatelka Saskia Burešová a měli je i zpěvačka Naďa Urbánková a herec Miloš Kopecký.
Pro inspiraci Jaroslav Trubač jezdíval do zahraničí, nejčastěji do Francie a Německa. Své návrhy začal přihlašovat jako průmyslové vzory, čímž se dostal do sporu se svým zaměstnavatelem, který s ním ukončil spolupráci. „Bylo to pro mě obrovské zklamání, protože jsem Okule celá léta dával všechno, co jsem v sobě měl,“ vzpomíná.
Ze Šumavy se s rodinou přesunul do Prostějova, kde se začal živit jako produktový a průmyslový designér. Navrhoval hokejové rukavice, kamna, vozíky na malá auta nebo pily a svěráky.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...