Buďme negativní. HIV negativní. Tato negativita totiž chrání životy
Kdo měl někdy v životě nechráněný sexuální styk, může být teoreticky nakažen. Nákaza se ovšem nemusí dlouho projevovat. A hormonální antikoncepce je tu proti početí, ne na ochranu před sexuálně přenosnými nemocemi.
Tým Dany Strniskové z KHS Olomouckého kraje vytrvale, zároveň ale současně a erudovaně školí mladé z devátých tříd základních a prvních ročníků středních škol. Jak se dá očekávat, studenti reagují různě, mnozí mohou překypovat sebevědomím, ale samozřejmě i mylnými zjištěními.
Nejdůležitějšími momenty prezentací Buď HIV negativní, chraň si svůj život bývají ale právě ty, kdy se daří vyvrátit domněnky nebo mýty. Jako třeba ten o pilulkách jakožto „ochraně před vším“, tedy i proti STD/SPN = sexuálně přenosných nemocech, z angl. sexually transmitted diseases.
Odvážná očekávání?
Organizace OSN pro boj s virem HIV a chorobou AIDS už před časem dala do světa znát záměr zastavit, vymýtit AIDS do roku 2030. A průběžně své odvážné i nadějné vyhlídky aktualizuje. Podstatou má totiž být, aby 95 % populace znalo svůj HIV status, aby 95 % nakažených užívalo léky a u 95 % z nich byl virus potlačen.
Taky epidemiologové, lékaři i testovací týmy v Česku usilují o maximální záchyt HIV pozitivních, následně jejich rizikových kontaktů a jejich otestování a samozřejmě o podchycení viru včasnou léčbou. V neposlední řadě pak právě i preventivními programy pro mladé.
Jak tedy probíhají prezentace, ale i epidemiologická šetření – hlavní činnost hygieniků? V který moment se nejlépe testovat? A nač pozor při „obyčejném“ použití kondomu, naznačil host poradny Apatyka – poslechněte si.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.