Družstevní bytová výstavba je cesta k dostupnému bydlení, je přesvědčený předseda Svazu českých a moravských bytových družstev
„Je to levnější alternativa oproti pořízení vlastní nemovitosti,“ říká předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil.
Pojem bytové družstvo není pozůstatkem předchozího režimu. „První začala vznikat už počátkem 19. století, zlatá éra byla pak v letech 1918 až 1939,“ upřesňuje předseda svazu a dodává, že družstevnictví je celosvětový fenomén.
Je to moderní způsob bydlení a podnikání. „V dubnu loňského roku odsouhlasila vláda novou koncepci bydlení 2021+, která má stát na třech hlavních pilířích - na vlastnickém, nájemním a družstevním bydlení,“ vysvětluje Jan Vysloužil.
Na co si dát pozor?
Co se stane s bytem, který jsem renovovala, po mé smrti, zajímalo jednu z posluchaček Dobré rady. Jan Vysloužil paní z Uničovska uklidnil: „Družstevní podíl vstoupí do dědického řízení. Pokud nikoho nemáte, můžete s ním disponovat ještě za svého života a převést ho na kohokoli.“
A na co si při převádění družstevního podílu dávat pozor? Jan Vysloužil by si určitě zjistil, v jakém technickém stavu dům je a jaká je výše příspěvku do fondu oprav, seznámil by se se stanovami bytového družstva a budoucími sousedy.
Poslechněte si ze záznamu celé povídání s Janem Vysloužilem v Dobré radě Českého rozhlasu Olomouc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.