Elbský vrch dostal i s osadou pod ním jméno podle řeky Labe
Elbský vrch se nachází mezi Novými Losinami a osadou Labe. Jedná se vlastně o ostroh vybíhající z hřebene Sklenského vrchu, který patří horopisně do kopců Hanušovické vrchoviny.
Nadmořská výška kolem 580 metrů nemůže vzhledem k okolním vrcholům, přesahujícím výškou až tisícimetrovou hranici nikoho ohromit, přesto je ze Elbského vrchu docela pěkný výhled. Zejména do údolí řeky Branné a také na protější kopce. Ty patří také k Hanušovické vrchovině, ty vzdálenější potom do rozsochy Králického Sněžníku.
Přímo přes vrchol vede hřebenová cesta mířící až ke Třem Kamenům, což je skalnatý ostroh s překrásnými výhledy jak na Jeseníky, tak na už zmíněný Králický Sněžník.
Své jméno dostal Elbský kopec podle německého pojmenování osady Labe. Tu údajně založili přistěhovalci z Vrchlabí, kteří ji pojmenovali podle řeky Labe, která jim byla tehdy blízká. Dnes v osadě zůstalo jen pár domů vinoucích se až k vrcholkům okolních hor.
Přímo přes Elbský kopec vedla také cesta do kostela sv. Isidora v Nových Losinách, kam zdejší osada kdysi přináležela. I proto zde rodáci postavili původně mariánskou kapličku, která se dochovala dodnes. Po opravě dostala nové zasvěcení sv. Isidorovi.
Další zajímavosti přidá další díl cyklu Z kopca na kopec právě z Elbského vrchu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.