Hanácká vesnice se dvěma hrady a cukrovarem

21. červen 2014

Největší audioportál na českém internetu

Vrbátky | Foto: Aleš Spurný

Hanácká vesnice s cukrovarem a dvěma hrady – Karlštejnem a Bouzovem. Poklidné Vrbátky si projdeme v letním parnu s Jánem Kadlecem a Alešem Spurným.

Vrbátky leží nad mírnou terénní vlnou na sprašové planině s úrodnou zemědělskou půdou v okolí. Na pravém břehu říčky Blaty bývaly bažiny a pastviny, pod povrchem je vrstva rašeliny. V roce 1812 a pak v letech 1904 a 1905 byla řeka regulovaná. Povodně několikrát způsobil potůček Šamanovka příležitostně přitékající z polí na západní straně. Dnes ve Vrbátkách plánují opět u Blaty zbudovat rekreační lokalitu s mokřady a rybníkem.

Kdysi byly Vrbátky rozděleny do tří panství: Olomoucká Metropolitní kapitula měla 24 domy, Kralické panství 4 domy a panství Kláštera Hradisko 9 domů. Každá vrchnost tu měla panský dvůr a hospodu a místní museli chodit jen do určené hospody a pít pivo pouze od své vrchnosti. Dnes tu restauraci nenajdeme, ale prý je nějaká v plánu.

Vrbátky, které byly do té doby spíše menší střední obcí přifařenou k větším Dubanům se začaly výrazně rozvíjet po zbudování zdejšího Rolnického cukrovaru postaveného v letech 1869 – 1870.

„Tato doba byla takovým obrozením hanáckých sedláků. V Rakousko – Uhersku tehdy bylo povoleno zakládat spolky, družstva a záložny. Pomocníkem zdejších sedláků byl profesor Jan Rudolf Demel, který pomáhal zakládat první rolnické záložny, jež se staly místem kapitálu sedláků. Peníze z těchto záložen posloužily ke stavbě prvních cukrovarů. Ve velkém se začala pěstovat cukrovka a pro zdejší zemědělce tím byl zajištěn odbyt. Na sezónu sem přijížděly spousty dělníků, pro něž tu byla postavena také ubytovna. Postupně obec vzkvétala a rozrůstala se, takže střediskovou obcí se staly Vrbátky a ne Dubany“, říká historik Ján Kadlec.

V roce 1899 tu vznikla také rolnická družstevní mlékárna a později pekárna. K rozvoji obce přispěla i železná dráha vybudovaná mezi lety 1867 – 1870. Vrbátky leží u frekventované trati z Olomouce na Brno. Jsou třetí stanicí směrem od Prostějova a pátou na trase z olomouckého Hlavního nádraží.

K hlavním památkám patří kaple sv. Floriána na návsi. Postavena byla v roce 1750, v roce 1829 pak byla přestavěna a zvětšena, v letech 1995 – 1996 proběhla oprava a restaurován byl oltářní obraz a sochy na průčelí v letech 1995 – 1996. Na opravu přispěla rodačka Zdena Kaprálová, dcera rolníka a starosty z let 1918 až 1931 Jana Šrámka. Provdala se za významného chemika Aleše Kaprála a s ním emigrovala do USA.

Věnovali také zvon Zdena vážící 850 kg do kostela v Dubanech a deseti miliony přispěli na stavbu zdejší radnice. Před kaplí stojí kamenný kříž a pomník obětem světových válek. Kdysi tu stával dřevěný kříž, po velkém požáru roku 1821 natřený načerno. Pamětní deska na návsi z roku 1957 připomíná prof. Jana Janošíka, „zakladatele české anatomie a profesora Karlovy univerzity.“

Opravená náves má tvar zaobleného trojúhelníku, do něhož kdysi vedla pouze jedna uzavíratelná cesta, dnes se sem dostaneme ze tří stran. Vedle kaple stojí zmenšenina hradu Karlštejna postavená místním zedníkem Vojtěchem Maděrou. Jeho zahradu zase zdobí hrad Bouzov. V druhém centru obce, před radnicí pod Švehlovou lípou s lavičkami stojí socha Panny Marie Lourdské věnovaná manželi Josefem a Marií Dočkalovými 31. srpna 1882.

Kdysi na katastru obce stávala dvě boží muka, ke kterým se vážou zajímavé příběhy. Vrbátky jsou klidnou hanáckou obcí, můžeme tu však najít nečekaná zákoutí.

autor: Aleš Spurný