Hlásí se Olomouc. Poslechněte si seriál mapující historii olomouckého rozhlasu

25. květen 2024

V neděli 9. ledna 1949 se na vlně 325 metrů z vysílače Dobrochov poprvé éterem ozvalo: „Hlásí se Olomouc. Vysílá studio Československého rozhlasu v Olomouci.“ Poslouchejte dohromady 50dílný seriál, který vysílání u příležitosti 75. výročí vzniku olomouckého rozhlasu a 30 let jeho novodobé existence.

Prvním pořadem byla v 8 hodin ráno Živá slova, následoval varhanní koncert z chrámu Svatého Mořice a pokračovalo se zemědělskou besedou Dobrý den, sousedé. Poledne ohlásily zvony z olomouckého Dómu, následoval koncert Posádkové hudby. Hlavním odpoledním pořadem byla estráda Haná zdraví Praho!, po ní následovalo pásmo o výstavbě Olomouckého kraje, pořad o hanáckému folklóru a debata o otázkách nového socialistického budování. Večer patřil přímému přenosu koncertu Moravské filharmonie s dirigentem Františkem Stupkou, v jehož rámci zástupci města slavnostně předali prostory ve dvou měšťanských domech na olomouckém Horním náměstí do užívání Československému rozhlasu. Z poznámky v dobové vysílací plachty se dočteme, že přenos začal o tři minuty opožděn v důsledku poruchy na přenosových linkách.

Režie 2 ČRo Olomouc; zleva J. Hanslian, S. Červenka

Střih v čase

V pondělí 3. ledna 1994 ve 13 hodin se začala psát novodobá existence olomoucké stanice, která byla po srpnové okupaci s uvědomělým zápalem zgruntu zdecimována. Obnovené vysílání, které zpočátku trvalo jen dvě hodiny, začínalo zprávami a pokračovalo besedou na aktuální téma, slovesným a hudebním pořadem. Autor článku si na ten okamžik pamatuje docela přesně. Ladí vysílač Praděd na frekvenci 67,1 MHz a po časovém signálu se ozve znělka vycházející z hanácké lidové „Daleká šeroká cesta přes Holomóc“. Nahrává ji na otcův starý kazetový magnetofon.

Od těch dvou začátků uplynulo 75, potažmo 30 let: příležitost si oba připomenout

Autorem seriálu je Aleš Spurný: „V padesáti zastaveních představíme v průřezu oněch pětašedesát let. Pomáhat mi v tom budou spoluautor pořadu Jan Sulovský, režiséři Tomáš Soldán a Michal Bureš a samozřejmě kolegové zvukaři, kteří ty hodiny a hodiny starých záznamů pečlivě vytáčejí ze starých pásků v zažloutlých krabicích. V olomoucké fonotéce jsou takových svědků minulosti stovky.“

Donát Israel - jedna z olomouckých postaviček

Jednotlivé díly ale nebudou chronologickým mapováním, budou postaveny na tematických spojitostech – nahrávání vážné hudby od roku 1949, rozhlasové hry tehdy a dnes, hudba ve vysílání, postavičky Staré Olomouce; v červenci nevynecháme povodně 1997, v srpnu zase události roku 1968, které měly pro vývoj olomouckého rozhlasu fatální důsledky. (Připomeňme, že se Olomouc stala sídlem nejpočetnější sovětské posádky v zemi.) V září se zaměříme na jednotlivé ročníky varhanního festivalu, proběhlo jich už 45 a u žádného mikrofony olomouckého rozhlasu nechyběly. V listopadu zmapujeme vývoj šumperského festivalu Blues Alive, který je jedním z největších u nás, i spolupráci rozhlasu a Univerzity Palackého. Závěr cyklu bude patřit vánočnímu a silvestrovskému veselí, včetně propagandistického silvestrovského programu z roku 1959, při jehož poslechu dnes až zamrazí.

Představíme rovněž herecké osobnosti, které před olomouckým mikrofonem tvořily a tvoří: Josef Bek, Slávka Budínová, Oldřich Velen, Ilja Racek, František Řehák, Igor Bareš, Ladislav Chudík, Ladislav Lakomý, Radovan Lukavský, Luděk Eliáš, Josef Bartoň, Miroslav Hruška, Valérie Zawadská, Simona Peková, Hana Maciuchová, Zdenka Procházková. Chybět nebudou ani rozhovory s rozhlasovými redaktory i portréty těch nejvýraznějších, kteří Olomoucí prošli. Všech 50 dílů cyklu Hlásí se Olomouc bude po odvysílání ke slyšení také v aplikaci Můj rozhlas.

Herečka Hana Maciuchová

Poslouchejte každou sobotu v 11:45 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně na webu.

 

autor: Michal Bureš
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.