Jednotné přijímačky na střední školy se blíží. Ředitelka CERMATu vysvětluje, co uchazeče čeká

12. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Přijímací zkoušky (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Jednotné přijímačky na střední školy se blíží. Ředitelka CERMATu vysvětluje, co uchazeče čeká

Do týdne musí uchazeči podat přihlášky na SŠ, v dubnu je čekají jednotné přijímačky. Jak budou probíhat? I na to v rubrice O čem se mluví odpovídala ředitelka CERMATu Barbora Rosůlková.

V letošním školním roce chodí podle informací olomouckého hejtmanství do devátých tříd základních škol v našem kraji bezmála 6 tisíc žáků. Pro ně je pak v různých studijních a učebních oborech na středních školách přibližně 7700 míst.

Co se týče nabídky oborů, tak ta se pro příští školní rok výrazně měnit nebude. Přeci jen ale některé změny nastanou, třeba na Jesenicku si děti můžou vybrat hned z několika nových oborů. Od září se totiž otevře obor Nutriční asistent na Střední škole gastronomie, farmářství a služeb Jeseník.

O rubrice

Zpravodajsko-publicistická diskuse na téma, které hýbe regionem. O tom je každou středu odpoledne rubrika s názvem O čem se mluví. Moderátorka pořadu Zora Ježková společně s redaktorem/redaktorkou a hostem/hosty rozeberou aktuální téma, o kterém se mluví v Olomouckém kraji či v některé obci, městě nebo regionu.

Na Střední průmyslové škole ve stejném městě to pak budou například obory Bezpečnostně právní činnost a Kosmetické služby. Na Střední průmyslové škole stavební v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku zase nahradí obor Grafický design oborem Design interiéru.

Podávat přihlášky můžou uchazeči až do 20. února. Podat si můžou až pět přihlášek, z toho tři do oborů bez talentové zkoušky. Podávají se elektronicky přes systém DiPSy, papírovou formou s podporou elektronického systému nebo čistě papírovou formou.

Ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková

Například podle ředitele olomoucké střední školy polytechnické Rooseveltova Aleše Jurečky uchazeči využívají všechny tři formy podání. Zatím škola přijala zhruba 200 přihlášek. „Předpokládám, že to bude ještě narůstat. Hlavní obory se nám hezky plní. Optimální pro nás je 200 až 300 přihlášek,“ uvádí.

Deváťáci si také napříč celým Českem mohli vyzkoušet přijímačky nanečisto. Jak jejich podobu a také výsledky hodnotili? I na to hledala odpovědi reportérka Barbora Taševská.

V rubrice O čem se mluví hovořila také Barbora Rosůlková, ředitelka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání. Mimo jiné odpovídala i na tyto otázky:

  • Před asi dvěma týdny bylo umožněno školám a jejich žákům vyzkoušet si didaktické testy z matematiky a českého jazyka nanečisto. Už jsou známy výsledky?

  • O čem podle Vás vypovídají výsledky didaktických testů a je určena minimální hranice úspěšnosti?

  • Do řádných termínů přijímacích zkoušek jsou dva měsíce, pro víceleté obory dokonce trochu více času. Mají žáci ještě čas se připravit tak, aby didaktické testy zdárně zvládli? A z jakých zdrojů by měli čerpat?

Poslechněte si další díl zpravodajsko-publicistické rubriky O čem se mluví.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.