Stačí překonat prvotní strach, o zbytek se postarají profesionálové, říká o darování krve lékař z Prostějova
Krev nelze uměle vyrobit, proto je tak nesmírně důležitá. Každý z nás v potřebuje za život v průměru pětkrát krevní transfuzi a čtrnáctkrát lék vyrobený z krve. Přitom dobrovolných dárců v České republice dlouhodobě klesá.
O důležitosti darování krve několikrát ročně informuje i naše stanice. Jako například v březnové kampani s názvem: Daruj krev s Českým rozhlasem Olomouc!
Jaké zásoby jsou v olomoucké fakultní nemocnici?
Aktuálně jsou zásoby největší krajské nemocnice dobré. Zdravotníci to vysvětlují současnými jarními prázdninami, které řada lidí využívá k darování krve, protože pak mají nárok na jeden den pracovního volna. Situace ohledně krevních zásob se ale v průběhu roku mění. I proto se pracovníci transfuzních oddělení snaží vymýšlet způsoby, jak dárcům odběry zjednodušit.
O rubrice
Zpravodajsko-publicistická diskuse na téma, které hýbe regionem. O tom je každou středu odpoledne rubrika s názvem O čem se mluví. Moderátorka pořadu Zora Ježková společně s redaktorem/redaktorkou a hostem/hosty rozeberou aktuální téma, o kterém se mluví v Olomouckém kraji či v některé obci, městě nebo regionu.
Velmi dobrou zkušenost mají s mobilními výjezdy. Často je totiž pro dárce překážkou dostupnost transfuzního oddělení nebo se jim do nemocnice prostě nechce. V dnešní době jsou pracovníci schopni zajistit kvalitní a bezpečný odběr i na veřejných místech jako jsou radnice, školy nebo firmy. Další výjezd bude 1. dubna do Moravského Berouna.
Daři se zdravotníkům získávat i prvodárce? Jak probíhají odběry mimo transfuzní oddělení? I na to hledala odpovědi reportérka Radka Těšíková.
V rubrice O čem se mluví hovořil také Michal Řiháček, primář Hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov. Mimo jiné odpovídal i na tyto otázky:
Jaká je aktuální situace se zásobami krve v prostějovské nemocnici?
Jak odběr probíhá? Na co by se případní zájemci, kteří ještě nemají zkušenost, měli připravit?
Darovat nemůže každý a kdykoliv, jaká jsou ta základní pravidla, která musí dárci dodržovat?
Poslechněte si další díl zpravodajsko-publicistické rubriky O čem se mluví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.