Kardiostimulátor je pomocníkem lidského srdce. Na co by si jeho uživatelé měli dát pozor?

25. říjen 2018

Kardiostimulátor dokáže pomoct při pomalém srdečním rytmu, bradykardii. Implantované defibrilátory zasáhnou při příliš rychlé akci srdeční, tachykardii. Jak tito malí velcí pomocníci vlastně fungují?

Jedno- či dvoudutinové strojky a k tomu jedna, nebo více elektrod. Ale u různých pacientů – kardiaků pochopitelně i různé modely a materiálové zpracování. „Podle konkrétního modelu stimulátoru či defibrilátoru je nutno přistupovat například k vyšetření magnetickou rezonancí. Novější generace přístrojů a zejména jejich elektrod ovšem i tuto někdejší překážku odbouraly,“ líčí kardiolog Marián Fedorco z Fakultní nemocnice Olomouc.

Na jedné straně lékaři nabízejí novější modely malých srdečních pomocníků, na druhé straně jsou zase v domácnostech stále oblíbenější varné indukční vařiče. Snesou se? „Obecně bych dával pozor zejména u velmi silných zdrojů napětí typu trafostanic nebo drátů vedení. Pokud ale při vaření na indukční desce pacient vyloženě neleží, vaří v bezpečné vzdálenosti, potíže nebývají,“ říká Fedorco.

Stejně tak běžné detekční rámy v obchodech nevyvolají problémy. Na letištích, tam má ovšem být personál proškolen a po předložení mezinárodní průkazky pacienta s přístrojem musí nabídnout detekci přenosným, příručním skenerem. „Velké letištní rámy už totiž některým kardiakům přístroj bohužel resetovaly, což je samozřejmě velikým narušením jeho funkce,“ upozorňuje kardiolog.  

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.