Kraslice z Brodku u Konice, návštěva Středolesí, SK Lipová-Lázně, Velorex ze Svatého Kopečka

17. duben 2019
Kraj na dlani
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tento velorex se proháněl po ulicích Kácova, jeho majitel ozbrojen silnými brýlemi vyrážel i na dálnici

Magazín, ve kterém zjistíte, jak se žije lidem v našem kraji, co je baví, zajímá a trápí.

V Kraji na dlani Českého rozhlasu Olomouc jsme se zastavili na návštěvě v dílně v Brodku u Konice. Miloslava Zatloukalová tam vyrábí různé ozdoby nejen pro dobu velikonoční.

Ve Středolesí ještě kolem roku 1880 žily necelé čtyři stovky obyvatel. Dnes byste jich tam napočítali jen zlomek. Těch stálých asi padesát, ostatní jsou chalupáři. Původní osídlenci vesnice na hranici Vojenského prostoru Libavá patřili k německé národnosti. Dnes je připomíná jen starý, zchátralý hřbitov, kam se vydáme v reportáži.

Hadraplán, prchající stan, hadrák, chroust, netopýr nebo husí stehno, tak se říká velorexu - tříkolovému vozítku s trubkovým rámem potaženým koženkou. Určitě si vzpomenete na komedii Vrchní, prchni!, ve které Velorex řídil Josef Abrhám. Osmačtyřicetiletý Pavel, který žije na Olomoucku, pro hadrolety zahořel už na gymnáziu.

SK Lipová-Lázně patří k tradičním fotbalovým klubům Jesenicka. Hodně zde dbají na mládež, a to jim snad do budoucna přinese i lepší výsledky, než kterým odpovídá zatím desátá příčka tabulky jesenického okresního přeboru. Na tu oddíl posunula víkendová až rekordní domácí výhra 9:3 nad posledními Skorošicemi. Ještě před tímto zápasem jsme si o ambicích klubu povídali s jeho předsedou Filipem Kaniou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.