Lepek není zlo. Vyřadit z jídelníčku ho musejí jen lidé, kteří mají celiakii, říká internista Petr Konvička
Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Postihuje různé orgány v těle, nejčastěji tenké střevo. „Najdou se ale lidé, kteří mají neurologické a kožní problémy, anebo takoví, kteří nemají potíže žádné,“ dodává lékař Petr Konvička.
Většina pacientů je diagnostikována do dvaceti let. „Mám ale samozřejmě i starší pacienty,“ doplňuje lékař z prostějovské nemocnice. Hlavními příznaky celiakie jsou pocity nadýmání, pobolívání břicha, průjmy, chudokrevnost, hubnutí, nadměrná kazivost zubů nebo ztráta energie.
Vyšetření není třeba se bát. Zahrnuje odběr krve: „Sledujeme hladiny protilátek typických právě pro celiakii,“ vysvětluje Konvička. Při pozitivním záchytu následuje odběr vzorku z dvanáctníku. Po něm lékař stanoví tíži onemocnění.
Jediným lékem je celoživotní přísná bezlepková dieta.
Poslechněte si kompletní rozhovor s lékažem Petrem Konvičkou včetně posluchačských dotazů.
Související
-
Celiakie znamená doživotní bezlepkovou dietu
V pondělí jsme si připomněli Mezinárodní den celiakie. V Česku touto dosud nevyléčitelnou nemocí trpí přes sto tisíc lidí.
-
Jak poznáme, že trpíme celiakií?
„Můj syn má čtyři roky a odmítá jíst pečivo. Nejvíce mu chutnají kukuřičné lupínky. Může mít celiakii? Měla bych s ním zajít na vyšetření?“ ptala se posluchačka Klá...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.