Máte doma vybíravého (ne)jedlíka? Ať vybírá už při nakupování, radí nutriční terapeutka

10. říjen 2024

U cizích všechno líp chutná. Když to nejí kamarád ve školce, tak ani já. Zeleninku ne, radši špagety s kečupem… Situace a scénáře, které zná mnohý rodič. Fenomén vybíravých strávníků je rozšířen nejen v mnoha českých rodinách.

Ale ruku na srdce, nebyli jsme nějak vybíraví, nároční strávníci i my sami, rodiče a prarodiče? Doma to vázlo, jídlo nás nezajímalo, nimrali jsme se, zato u kamaráda nebo na prázdninách u tety jsme se třeba velmi pěkně „rozjedli“.

Motivace, důvody, příčiny jsou leckdy záhadou a nezbývá než popřát rodičům, aby vystihli moment, proč, kdy a kde jejich nejedlík najednou jí. Problémem ovšem může být, pokud strávník už odmalička „jede“ pouze anebo převážně linii sacharidy, sacharidy, sacharidy – reprezentovanou například hranolky, špagetami, kečupem.

Využijme vybíravosti

Nemá to být lest, ale ani poslední beznadějné řešení, zabrat by to ale mohlo: Co takhle využít sklonů k vybíravosti ve prospěch věci? Zapojit malého náročného strávníka už do výběru surovin v obchodě, z nichž se bude doma vařit.

Ona škála psychologicko-nutričně-rodičovských strategií a motivací může být velmi pestrá. Od společného vaření (s větší šancí i na společnou konzumaci) přes zapojení oblíbených aktivit (hodně sil pro oblíbený sport) až po pečlivé (nenápadné) vypozorování těch světlejších momentů, kdy nejedlík konečně zabere a jí. A tady je potom různých možností v různých rodinách nespočet.

Poslechněte si pořad Apatyka s nutriční terapeutkou Kristýnou Bechníkovou.

Pořad Apatyka poslouchejte a zapojte se do něj svými dotazy každý čtvrtek od 10:04. Záznam si následně můžete poslechnout ZDE na webu.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Související