Moravský rok míří na Hanou
Celoroční společný projekt moravských stanic Českého rozhlasu nazvaný Moravský rok, jehož druhý ročník plný chutí a vůní Moravy a Slezska začal poslední dubnovou sobotu ochutnávkou medově vonících štramberských uší, pokračuje přímým přenosem z Loštic.
Historie tohoto města se počítá od poloviny 13. století a je spjata s hrnčíři, kteří vyráběli unikátní keramické poháry. Brzy je čirou náhodou vystřídal počin ještě pozoruhodnější.
Jedna spořivá hanácká selka prý zapomněla ve sklepě bochánek osoleného tvarohu. Když na něj po čase přišla, podezřele zežloutl a zavoněl. Chtěla jej vyhodit, ale povaha jí zavelela krmi zachránit, a tak vznikly olomoucké tvarůžky, jejichž receptura je známá přes 450 let.
Tvaroh se smísí se solí a nechá se na přibližně dva týdny odležet. Následně se hmota pomele a vytvaruje do tvaru oválků nebo tyčinek. Připravené tvarůžky se umístí do sušárny a následně se vyskládají do zracích beden, ve kterých po omytí dva měsíce zrají. Jakmile se na jejich povrchu objeví nažloutlý maz, zabalí se a uloží do chladné místnosti k dozrání.
Naše redaktorka a moderátorka Zora Ježková a redaktoři Aleš Spurný a Miroslav Kobza, kteří budou přímým přenosem provázet, nás nezavedou jen do výrobny žlutavých syrečků, ale také do tvarůžkové cukrárny, za králem Tvarůžkového království i na loštické hřiště, zaplněné účastníky tradičního turistického pochodu, který má (jak jinak) tvarůžek v názvu. Kromě toho navštívíme zrenovovanou synagogu, řezbáře Jaroslava Beneše, památník ilustrátora Adolfa Kašpara a kdoví co ještě.
Připravena je soutěž o ceny - telefonní číslo 702 005 001. Poslouchejte Český rozhlas Olomouc v sobotu 26. května mezi 10. a 12. hodinou dopolední.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka