Není zákal jako zákal. Katarakta čočku zakalí, u glaukomu už dnes zelené zakalení nevídáme, popisuje lékařka

13. červenec 2023

Populace se od určitého věku začíná dělit na ty, kdo mají kataraktu odoperovanou a ty, kdo zřejmě záhy k operaci dojdou. U glaukomu jsou pak velmi užitečné kontroly očního pozadí a hodnot nitroočního tlaku. 

Lékařka Klára Marešová

„Pokročilejší stádia katarakty, tedy šedého zákalu, se opravdu postupným zakalením čočky mohou vyznačovat,“ vysvětluje předsedkyně České oftalmologické společnosti Klára Marešová. Někdy bývá zakalení čočky kataraktou přirovnáváno k pohledu přes nečisté okno anebo přes brýle, které by stále více potřebovaly očistit.

„Glaukom, kterému se už jen ze zvyku říká zákal zelený, může bohužel být úplně bez příznaků a bez potíží. Dostavit se sice může i velmi nepříjemný stav akutního glaukomového záchvatu, ale ne ve všech případech glaukomu,“ upozorňuje oční lékařka. Znovu tak poukazuje na užitečnost kontroly očního pozadí, části, kde máme oční nerv, cévy či sítnici.

Výměna čočky a kapání

S rozšířeným zákrokem „rozbití“ vlastní čočky laserem a náhrady čočkou umělou má tedy mnoho pacientů vlastní zkušenost. „Zákroky jsou to dostupné, rychlé a dnes velmi elegantní. I po takové operaci je ale nutný režim bez zvýšené námahy, ale také bez nachlazení a rýmy, neboť oko a dýchací cesty se ovlivňují.“

I glaukom se někdy musí operovat, dnes se ovšem ono nežádoucí zvýšení nitroočního tlaku působícího negativně na oční nerv u glaukomu ladí spíše kapáním do oka.

Souvisí tlak nitrooční třeba i s tlakem arteriálním, tedy tlakem krve? Jak je to se souběžnou operací katarakty a refrakčních – dioptrických vad? A jaký je rozdíl mezi různými typy „záclonek a závěsů“, které se nám mohou míhat v oku?

Poslechněte si od rady od lékařky Kláry Marešové.

autor: Bořek Volný
Spustit audio