Neposedím, pořád mám potřebu něco dělat, říká s úsměvem klavírista Matyáš Novák

Jeden z našich nejtalentovanějších umělců se připravuje na prestižní klavírní soutěž do španělského Santanderu a na soutěž Ference Liszta v holandském Utrechtu. „Pokud se člověk umístí na prvních třech místech, má zajištěnou kariéru,“ vysvětluje Matyáš Novák.

Klavírista Matyáš Novák s moderátorkou Ditou Vojnarovou

Hraje od pěti let. Říká, že hudba dělá člověka lepším. Vedle klavíru se deset let věnoval hře na housle a také sólovému zpěvu. Láká ho dirigování, které si už vyzkoušel ve svých patnácti letech s Českou filharmonií.

Matyáš Novák má společný projekt Tváří v tvář s Františkem Kinským v Novém zámku Kostelec nad Orlicí. Posluchači se s nimi můžou seznámit osobně. „Pan Kinský provází a já hraju skladby ne úplně posluchačsky náročné a kratší, takže spokojeni budou určitě i ti, kteří vážnou hudbu poslouchají sporadicky,“ zve k návštěvě.

„Pokud se člověk umístí na prvních třech místech, má zajištěnou kariéru.“ 
Matyáš Novák o účasti na prestižních soutěžích

Matyáš Novák je nejen skvělý klavírista, ale také chovatel slepic, letos vylíhl zhruba tři sta kuřat, nadšený cyklista a milovník železnic. Jeho nejoblíbenější tratí je 043 z Trutnova do Královce s mnoha viadukty, která prochází úchvatnou přírodou.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

autor: voj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová