Neposedím, pořád mám potřebu něco dělat, říká s úsměvem klavírista Matyáš Novák
Jeden z našich nejtalentovanějších umělců se připravuje na prestižní klavírní soutěž do španělského Santanderu a na soutěž Ference Liszta v holandském Utrechtu. „Pokud se člověk umístí na prvních třech místech, má zajištěnou kariéru,“ vysvětluje Matyáš Novák.
Hraje od pěti let. Říká, že hudba dělá člověka lepším. Vedle klavíru se deset let věnoval hře na housle a také sólovému zpěvu. Láká ho dirigování, které si už vyzkoušel ve svých patnácti letech s Českou filharmonií.
Matyáš Novák má společný projekt Tváří v tvář s Františkem Kinským v Novém zámku Kostelec nad Orlicí. Posluchači se s nimi můžou seznámit osobně. „Pan Kinský provází a já hraju skladby ne úplně posluchačsky náročné a kratší, takže spokojeni budou určitě i ti, kteří vážnou hudbu poslouchají sporadicky,“ zve k návštěvě.
„Pokud se člověk umístí na prvních třech místech, má zajištěnou kariéru.“
Matyáš Novák o účasti na prestižních soutěžích
Matyáš Novák je nejen skvělý klavírista, ale také chovatel slepic, letos vylíhl zhruba tři sta kuřat, nadšený cyklista a milovník železnic. Jeho nejoblíbenější tratí je 043 z Trutnova do Královce s mnoha viadukty, která prochází úchvatnou přírodou.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Balet je pro desetiletou Esther Kubesovou vášeň, která se stupňuje. Co je jejím snem?
Pro tanec se rozhodla ve dvou letech. Už tenkrát se snažila chodit po obrácených prstech. Estherčiným snem je studovat na konzervatoři.
-
Věřím, že na Závodě míru v Jeseníkách uděláme dobrý výsledek, říká reprezentant Pavel Bittner
Mladý cyklistický talent z Olomoucka patří k velkým příslibům. Přes covidová omezení posledních let stihl být druhý na Mistrovství Evropy a stříbra si cení.
-
Hrdina obětuje život za to, čemu věří. Tak jako v roce 1942 parašutisté, říká historik Pavel Kopeček
Atentát na Reinharda Heydricha z 27. května 1942 výrazně ovlivnil úsek dějin, kterými se podrobně zabývá Pavel Kopeček z Katedry společenských věd Pedagogické fakulty UP.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka